Nowy numer 38/2023 Archiwum

Akt potwierdzony podpisem

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, we wszystkich parafiach diecezji, a także w rodzinach odnowiony został Akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.

Do zawierzenia Matce Bożej, z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich, zachęcili biskupi 6 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Przebywając w „Polskiej Fatimie” odnowili Akt poświęcenia naszej Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi.

Czerwcowy akt poświęcenia był odnowieniem Aktu, którego polski episkopat dokonał 8 września 1946 r. na Jasnej Górze, pod przewodnictwem prymasa kard. Augusta Hlonda. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, dokonanego przez Piusa XII w 1942 r., którego inspiracją były objawienia fatimskie.

W wielu parafiach odnowienie aktu miało specjalną oprawę. W domaniewickim sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych i Pięknej Miłości, w którym tego dnia obchodzony był odpust Akt odczytał na zakończenie Eucharystii bp. Andrzej F. Dziuba.

O niezwykłą oprawę zadbał w parafii Miłosierdzia Bożego na Zadębiu ks. Jan Rawa. Uroczyste zawierzenie parafii i rodzin dokonało się na dodatkowej Mszy św. o godzinie 20. 

Zawierzenie nastąpiło po Komunii Świętej. Poprzedziło go odśpiewanie hymnu Maryi Magnificat i poświęcenie obrazu Matki Bożej Niosącej Ducha, który zostanie powieszony w salce parafialnej. Przed figurą Matki Bożej wierni za ks. proboszczem powtórzyli cały Akt.

Pamiątką dokonanego zawierzenia było zawieszenie w świątyni tekstu uroczystego oddania. Zanim tablica została umieszczona przy Ołtarzu Matki Bożej, na jej wewnętrznej stronie swoje podpisy złożyli uczestnicy liturgii.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast