GN 42/2019 Archiwum

Akt potwierdzony podpisem

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, we wszystkich parafiach diecezji, a także w rodzinach odnowiony został Akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.

Do zawierzenia Matce Bożej, z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich, zachęcili biskupi 6 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Przebywając w „Polskiej Fatimie” odnowili Akt poświęcenia naszej Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi.

Czerwcowy akt poświęcenia był odnowieniem Aktu, którego polski episkopat dokonał 8 września 1946 r. na Jasnej Górze, pod przewodnictwem prymasa kard. Augusta Hlonda. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, dokonanego przez Piusa XII w 1942 r., którego inspiracją były objawienia fatimskie.

W wielu parafiach odnowienie aktu miało specjalną oprawę. W domaniewickim sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych i Pięknej Miłości, w którym tego dnia obchodzony był odpust Akt odczytał na zakończenie Eucharystii bp. Andrzej F. Dziuba.

O niezwykłą oprawę zadbał w parafii Miłosierdzia Bożego na Zadębiu ks. Jan Rawa. Uroczyste zawierzenie parafii i rodzin dokonało się na dodatkowej Mszy św. o godzinie 20. 

Zawierzenie nastąpiło po Komunii Świętej. Poprzedziło go odśpiewanie hymnu Maryi Magnificat i poświęcenie obrazu Matki Bożej Niosącej Ducha, który zostanie powieszony w salce parafialnej. Przed figurą Matki Bożej wierni za ks. proboszczem powtórzyli cały Akt.

Pamiątką dokonanego zawierzenia było zawieszenie w świątyni tekstu uroczystego oddania. Zanim tablica została umieszczona przy Ołtarzu Matki Bożej, na jej wewnętrznej stronie swoje podpisy złożyli uczestnicy liturgii.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama