Nowy numer 43/2020 Archiwum

Twarzą do Polski i do świata

Wśród tysięcy wiernych, którzy 7 października odmawiali Różaniec na rubieżach kraju, były również grupy z diecezji łowickiej.

Nie odstraszyła ich odległość. Z centrum Polski, gdzie leży nasza diecezja, do granic mieli najdalej ze wszystkich. Wyruszyć musieli przed świtem. Tak, jak 54 osoby z Głowna i okolic, które czynnie wsparły inicjatywę Różaniec do Granic. – Kościół stacyjny mieliśmy w Sokółce. Stamtąd wyruszyliśmy do Kuźnicy, przy granicy z Białorusią. Odmówiliśmy wszystkie tajemnice Różańca. Dwie części o pokój dla naszego kraju, zwracając się w stronę Polski, i dwie o pokój dla świata, patrząc na wschód, w stronę Rosji. To było dla nas niesamowite, że tworzyliśmy wspólnotę tysięcy, a może milionów modlących się osób – mówi Elżbieta Mitręga, organizatorka wyjazdu.

Pani Elżbieta nie przesadziła z liczbą. Ci, którzy nie mogli być u granic Polski, modlili się w domach i świątyniach parafialnych. Ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba modlił się z wiernymi tego dnia w kościele sióstr bernardynek w Łowiczu. Późnym popołudniem poprowadził tam modlitwę różańcową. – Odpowiadając na zaproszenie Matki Bożej, wzięliśmy do ręki różaniec. Ta modlitwa połączyła wszystkich. Jedni modlili się na granicach naszego kraju, inni – w kościołach parafialnych, w kaplicach, a także w czasie pracy. Nasza ojczyzna stała się wielkim wieczernikiem modlitwy. Prosiliśmy, aby „zstąpił Duch Twój i odnowił oblicze ziemi”. W mocy tego Ducha posyłasz nas, abyśmy odważnie świadczyli o Chrystusie i nieśli ludziom Dobrą Nowinę – mówił ordynariusz, klęcząc przed Najświętszym Sakramentem. Po nabożeństwie odprawił Mszę św.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama