Nowy numer 41/2019 Archiwum

Wiktoria - wzór patriotyzmu

11 listopada przypadnie uroczystość św. Wiktorii, patronki diecezji łowickiej. Zaproszenie na centralne obchody w Łowiczu skierował do wiernych ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczną się w kościele Świętego Ducha o 10.00. Stąd ulicami miasta wyruszy procesja z relikwiami św. Wiktorii. Zakończy się Mszą św. w bazylice katedralnej. Przed wkroczeniem do katedry na Starym Rynku bp Dziuba udzieli błogosławieństwa relikwiarzem na cztery strony świata. Tegorocznym uroczystościom przewodniczyć będzie abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski senior.

W liście pasterskim do diecezjan bp Dziuba podkreśla patriotyczny wymiar uroczystości, która przypadnie w Narodowe Święto Niepodległości. Za przykład patriotyzmu stawia postać patronki diecezji: „Wiktoria, która poniosła męczeńską śmierć najprawdopodobniej w roku 253, czyli 1764 lata temu, staje się dla nas, Polaków, żyjących w XXI wieku, wzorem patriotyzmu. Chociaż była Rzymianką, chociaż żyła w odległych od nas czasach, to właśnie nas, Polaków, uczy właściwie rozumianego patriotyzmu”.

Ordynariusz przestrzega wiernych przed traktowaniem miłości do ojczyzny bez odniesienia do wiary w Boga: „Zatem czy do nieba pielgrzymujemy w małżeństwie, kapłaństwie, życiu konsekrowanym czy jako osoby samotne, potrzebujemy pamiętać, że każdy i każda z nas jako człowiek, dziecko Boże, chrześcijanin, katolik, Polak ma być jedną i tą samą osobą. Potrzebujemy pamiętać o jednej tożsamości i jednym dziedzictwie, na którym została zbudowana Polska. Potrzebujemy pamiętać o najwyższej wartości, której – za przykładem i wstawiennictwem św. Wiktorii – mamy być wierni, a którą jest Osoba Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego” - pisze.

Zaproszenie biskupa łowickiego na centralne uroczystości ku czci św. Wiktorii w Łowiczu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL