Nowy numer 45/2019 Archiwum

Bedą uczyć się samodzielności

Ładne, przestronne, pachnie nowością. Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka mają się tu uczyć samodzielnego życia. Na takie miejsce czekało całe środowisko osób niepełnosprawnych w Skierniewicach. I wreszcie jest.

W Skierniewicach powstało pierwsze w mieście mieszkanie treningowe dla osób niepełnosprawnych. Lokal urządzono w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, ale służyć ma całemu środowisku osób niepełnosprawnych w mieście. Zamierzają z niego korzystać m.in. rodzice z Klubu Rodziców JiM w Skierniewicach, a także członkowie Stowarzyszenia "Wspólna Troska". Mieszkanie ma charakter rotacyjny. Przeznaczone jest dla 4 osób. Podczas tygodniowych turnusów, pod okiem trenerów, lokatorzy mieszkania sami będą przygotowywać posiłki, sprzątać i prasować. Jedna ze ścian służy za tablicę, na której mieszkańcy mogą robić plan dnia czy listę koniecznych zakupów. Dyrektor ośrodka Małgorzata Karbowiak podkreśla, że mieszkanie ma uczyć samodzielności osoby niepełnosprawne, ale dla rodziców wychowujących niepełnosprawne dzieci to również szansa na odpoczynek i chwilę wytchnienia.

Z powstania mieszkania cieszą się Ewa Żebrowska i Małgorzata Skrobacz z Klubu Rodziców JiM. - Inicjatywa bardzo oczekiwana i bardzo cenna. Mieszkanie daje możliwość naszym dzieciom, ale także dorosłym osobom z autyzmem, sprawdzenia się bez opieki rodziców, poszerzenia przestrzeni samodzielności. Tygodniowy turnus to dla naszych dzieci, wyjętych nagle z bezpiecznego codziennego funkcjonowania, będzie dużym, ale bardzo potrzebnym wyzwaniem. Da możliwość nabycia i sprawdzenia nowych umiejętności - mówią.

Mieszkanie przygotowali sami pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Finansowanie przedsięwzięcia zapewniło miasto. Prezydent Krzysztof Jażdżyk zapowiedział powstanie kolejnych takich mieszkań.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama