Nowy numer 41/2019 Archiwum

Modlitwy i hojne gesty

W uroczystość Wszystkich Świętych tradycyjnie na cmentarzach odprawione zostały Msze św. i procesje z modlitwami za zmarłych. Na wielu cmentarzach odbywały się kwesty na rzecz ratowania starych, zabytkowych grobowców. Zbiórkę prowadzili także alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.

Snuciu refleksji sprzyjały na cmentarzach głoszone podczas Eucharystii homilie - kapłani zachęcali do pomyślenia o tym, co w życiu ważne, a także o tym, jaki ślad każdy z dziś żyjących pozostawi po sobie. W Skierniewicach na cmentarzu św. Józefa Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Gałka. Kapłan przybliżył historię powstania święta. Podkreślił także, że jest to dzień imienin wszystkich zebranych, tych wpisanych do kanonu świętych i tych, których Kościół nie wyniósł na ołtarze.

- Myślę, że na tym cmentarzu jest wielu świętych, świętych naszych bliskich, którzy poprzedzili nas w drodze do ojczyzny niebieskiej. Chcemy dzisiaj dziękować Bogu za nich, dziękować za naszych bliskich. I ucieszyć się nimi. Ciesząc się, mamy sobie uświadamiać, że Bóg zaprasza nas do tego, abyśmy i my byli święci - mówił kaznodzieja.

Po Mszy św. kapłani na czele z ks. Janem Pietrzykiem, proboszczem parafii św. Jakuba, udali się z procesją po cmentarzu. Podczas drogi został poświęcony nowy grobowiec śp. ks. Jerzego Wasiaka, wieloletniego proboszcza parafii św. Jakuba.

W Skierniewicach na cmentarzu św. Józefa poświęcony został growoewiec śp. ks. Jerzego Wasiaka   W Skierniewicach na cmentarzu św. Józefa poświęcony został growoewiec śp. ks. Jerzego Wasiaka
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Wierni, nie tylko w Skierniewicach, zgłaszali wypominki, zamawiali Msze św., chętnie wspierali kleryków WSD w Łowiczu i renowację starych, zabytkowych grobowców. Kwesty na ten cel odbyły się m.in. w Skierniewicach, Łowiczu, Kutnie i Żyrardowie. Pieniądze do specjalnie przygotowanych puszek zbierali: posłowie, samorządowcy, dziennikarze, członkowie grup i stowarzyszeń, a także uczniowie i harcerze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL