Święta s. Faustyna trzy razy w życiu odprawiła nowennę składającą się z 1000 „Zdrowaś, Maryjo” dziennie. W tym roku do naśladowania Sekretarki Pana Jezusa zapraszają ojcowie franciszkanie z Niepokalanowa.
Od 29 listopada do 7 grudnia w kaplicy św. o. Maksymiliana w Niepokalanowie od godz. 7 do 21 przed Najświętszym Sakramentem będzie odmawiany Różaniec. Modlitwa odbywać się będzie w 5 blokach modlitewnych po 2 godziny każdy, z godzinnymi przerwami na odpoczynek, posiłek, cichą modlitwę. W każdym bloku odmawiane będą 4 części Różańca. W ten sposób każdego dnia odmówionych zostanie 1000 „Zdrowaś, Maryjo”. O godz. 15 wierni i ojcowie odmówią także Koronkę do Bożego Miłosierdzia i będą uczestniczyć w Eucharystii.
Przy domu świętego
– Na pomysł Wielkiego Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi i zorganizowanie nowenny na wzór św. s. Faustyny wpadłem w maju podczas wizyty w Ossowie, gdzie rozegrała się Bitwa Warszawska 1920 roku – mówi o. Mirosław Kopczewski. – W roku, w którym obchodzimy okrągłe rocznice objawień w Fatimie i Gietrzwałdzie, w sercu zrodziło mi się pragnienie obdarowania Maryi tysiącem róż. Chciałbym, aby to był nasz dar serca dla Niepokalanej, taki duchowy kosz najpiękniejszych duchowych kwiatów. Intencją główną nowenny ma być prośba o triumf Niepokalanego Serca Maryi w Polsce i na świecie – wyjaśnia o. Mirosław. W projekt bezpośrednio zaangażowało się trzech ojców i dwóch braci, którzy na zmianę będą prowadzić modlitwę, czuwać nad porządkiem itp. Pozostali będą się włączać w miarę swoich możliwości. Wsparciem dla ojców franciszkanów będzie kilka osób świeckich, które mają czuwać nad bufetem oraz pomagać w animacji modlitwy i śpiewu. Dziewięciodniowa nowenna będzie sprawowana w kaplicy św. Maksymiliana, która jest pierwszym budynkiem wybudowanym na polach teresińskich, podarowanych franciszkanom przez księcia Jana Druckiego-Lubeckiego. Tu przybył w listopadzie 1927 r. z Grodna o. Maksymilian ze swoim bratem o. Alfonsem oraz 18 braćmi zakonnymi. W miejscu tym rozpoczął się nowy etap zdobywania świata dla Chrystusa przez Niepokalaną. Wkrótce obok kaplicy – centrum życia Niepokalanowa – powstały nowe budynki: skromne cele zakonne, nowoczesne hale drukarskie, magazyny. Po kilku latach liczba zakonników przekroczyła 700. Święty Maksymilian mieszkał w malutkim pokoiku przy zakrystii starej kaplicy. Stąd wyjechał na misje. Tu też modliło się czterech męczenników II wojny światowej: o. Pius Bartosik, br. Antonin Bajewski, br. Tymoteusz Trojanowski i br. Bonifacy Żukowski.
W klasztorze i online
Ojciec Mirosław nieraz już doświadczył wstawiennictwa Maryi i łask wyproszonych na Różańcu. – Moje podejście do Różańca zmieniało się stopniowo, powoli. Duży wpływ miały studia doktoranckie z mariologii na Kolbianum, które ukończyłem kilka lat temu. Poznając bliżej Maryję w Piśmie Świętym, u ojców Kościoła, w życiu świętych, w liturgii, sztuce, doszedłem do przekonania, że pobożność maryjna ma głębokie uzasadnienie teologiczne. Kilka razy w sytuacjach po ludzku beznadziejnych po modlitwie różańcowej wszystko znajdowało swój szczęśliwy finał. Jest jeszcze jeden powód, dla którego odmawiam codziennie Różaniec. Tym powodem jest prośba Maryi. Jeśli Ona nas prosi o tę modlitwę, zapewne jest to bardzo ważne. Stąd mój pomysł na wspólną modlitwę – mówi o. M. Kopczewski. Do udziału w nowennie zaproszeni są wszyscy wierni. Chętni mogą przyjechać na wszystkie dni, na kilka, a nawet na jeden dzień. By włączyć się w wielkie zawierzenie, można uczestniczyć także codziennie w jednym lub kilku blokach modlitewnych. – Nasze zaproszenie kierujemy do wiernych nie tylko z okolicy, ale także z najdalszych zakątków. W Domu Rekolekcyjnym w Niepokalanowie jest bowiem możliwość skorzystania z noclegów i posiłków. Osoby, które fizycznie nie mogą uczestniczyć w tych dniach w nowennie, mogą dołączyć drogą internetową (transmisja wideo online).
Więcej informacji na stronie: www.niepokalanow.pl. oraz pod numerami telefonów: (46) 864 21 61, 609 879 742.