Nowy numer 42/2019 Archiwum

W unikatowej technologii

Łowicka oczyszczalnia ścieków stanie się jedną z najnowocześniejszych w Polsce. W Ratuszu podpisano umowę na jej modernizację. Koszt wyniesie ok. 74,5 mln zł.

To jedna z największych inwestycji w historii miasta. Połowę kwoty pokryje dofinansowanie z Unii Europejskiej. Umowę podpisali 21 listopada burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i Tomasz Wiatr, wiceprezes Zarządu Control Process EPC Environmental Protection Sp. z o.o., konsorcjum z Krakowa, które wygrało przetarg.

Według burmistrza, rozbudowa oczyszczalni zabezpieczy potrzeby miasta w odbiorze ścieków na 30 lat. W ramach przetargu krakowska spółka zobowiązała się do unowocześnienia części osadowej oczyszczalni. Zastosowanie procesu termohydrolizy zmniejszy ilość osadu wytwarzanego przy oczyszczaniu ścieków. Pozwoli to zaoszczędzić spore pieniądze, gdyż ten osad należy utylizować. W skali roku oszczędności mogą wynieść ok. 1 mln zł. Przełoży się to też na niższą cenę odbioru ścieków od mieszkańców.

Kolejne oszczędności będą wynikały z zagospodarowania biogazu wytwarzanego w procesie termohydrolizy. Pozyskaną energię będzie można wykorzystać w pracy oczyszczalni lub sprzedać, co jest obecnie bardziej opłacalne.

Dla mieszkańców wschodniej części miasta, gdzie znajduje się obiekt, zastosowanie termohydrolizy będzie miało jeszcze inne efekty. Zniknie nieprzyjemny zapach wydzielany przez osad. Przy użyciu obecnej technologii zdarza się, że przy niekorzystnym wietrze ten zapach rozprzestrzenia się na okolicę.

Zgodnie z planem, prace przy inwestycji zakończyć się mają w lutym 2020 roku. Technologia termohydrolizy stosowana jest na razie tylko w 55 oczyszczalniach na świecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL