Nowy numer 2/2021 Archiwum

Mszczonów górą!

W tegorocznej, już 13., edycji Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" Mszczonów uzyskał II miejsce w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich. W stosunku do zeszłego roku zanotował więc awans o 4 pozycje.

Gala wręczenia nagród odbyła się w Jarocinie. Z tej okazji do miasta przyjechali włodarze gmin z całej Polski. Mszczonów reprezentował burmistrz Józef Grzegorz Kurek. W tzw. złotej setce najlepszych samorządów od kilkunastu lat klasyfikowane są miasta powiatowe, gminy miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie. Ocenie podlegały wskaźniki wynikające ze sprawozdań budżetowych, a także dane zaprezentowane w specjalnej ankiecie. W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich Mszczonów osiągnął drugą lokatę (64,33 pkt.), okazując się drugi rok z rzędu najlepszym samorządem z województwa mazowieckiego. Wyprzedziła go jedynie Boguchwała z woj. podkarpackiego, która uzyskała 68,03 pkt. Na podium uplasowało się także Legionowo z wynikiem 63,72 pkt. W kategorii miast na prawach powiatu zwyciężył Poznań (73,79 pkt.), a najlepszym samorządem wiejskim okazał się Strawczyn z województwa świętokrzyskiego (69,82 pkt.).

Anna Cieślak-Wróblewska, członkini kapituły oceniającej, wyjaśniała, że w rankingu wyróżniane są najlepiej zarządzane samorządy w Polsce. To znaczy takie, które potrafią doskonale gospodarować swoimi finansami, tworząc przestrzeń do realizacji zadań publicznych na najwyższym poziomie. W tym roku dość znacznym zmianom uległa metodologia przygotowywania zestawienia. Przewodniczący kapituły rankingu Jerzy Buzek podkreślał, że nowy sposób oceniania nie jest przypadkowy. - To, co było innowacyjne kilka lat temu, dzisiaj jest już zwykłe, normalne - mówił. Najważniejszą zmianą było więc uwzględnienie w ankiecie konkursowej pytań i wskaźników, które wcześniej były ujmowane w oddzielnym rankingu Innowacyjny Samorząd. Kapituła uznała, że zagadnienia cyfryzacji czy nowych technologii są już codziennymi wyzwaniami jednostek terytorialnych. Zmianie uległa także maksymalna, możliwa do uzyskania, liczba punktów, a także znaczenie poszczególnych wskaźników dla ogólnej oceny. Za mniej istotne kapituła uznała dane ze sprawozdań budżetowych gmin. W związku z tym tegoroczne wyniki nie są do końca porównywalne z uzyskanymi w poprzednich latach. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że pomimo tych zmian Mszczonów od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce zestawienia w swojej kategorii, dając tym samym dowód utrzymywania dobrego zarządzania i ciągłego rozwoju.

Kapituła rankingu "Rzeczpospolitej" składała się z uznanych ekspertów wielu dziedzin życia społecznego - samorządowców i polityków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama