Nowy numer 08/2024 Archiwum

Wielkie dziękczynienie

W sobotę 16 grudnia przypadnie 101. rocznica śmierci bł. Honorata Koźmińskiego, patrona diecezji łowickiej. Tego dnia w Nowym Mieście nad Pilicą odbędzie się premiera oratorium "Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi z bł. Honoratem".

Wydarzenie wpisuje się w obchody zakończenia Roku Dziękczynienia za bł. o. Honorata, kapucyna, założyciela wielu zgromadzeń zakonnych. W klasztorze kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą spędził ostatnie lata życia. Teraz jest tu sanktuarium jego imienia.

Przez minione miesiące w różnych miejscach w Polsce odbywały się koncerty, wystawy, spotkania modlitewne i naukowe poświęcone błogosławionemu. Towarzyszyła im peregrynacja relikwii o. Honorata.

W przeddzień rocznicy śmierci błogosławionego w sanktuarium odbędzie się czuwanie i sprawowana będzie dziękczynna Msza św. za o. Honorata, który zasłynął także jako spowiednik, odnowiciel ducha religijnego wśród Polaków, pisarz i czciciel Matki Bożej.

Osnową wydarzeń Roku Dziękczynienia była peregrynacja relikwii bł. Honorata. Duży relikwiarz w kształcie trumienki wiele razy wyruszał w podróż z nowomiejskiego sanktuarium do różnych miejsc w Polsce, nie tylko do placówek kapucyńskich.

W piątek 15 grudnia, w dzień poprzedzający 101. rocznicę śmierci bł. Honorata, odbędzie się czuwanie modlitewne w sanktuarium z Mszą św. sprawowaną przez o. Andrzeja Kiejzę OFMCap, ministra Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Następnego dnia w sanktuarium Mszę św. sprawować będzie ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Po Eucharystii odbędzie się godzina świadectw pod hasłem: "Mój Honorat".

Kolejnym wydarzeniem będzie premiera oratorium "Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi z bł. Honoratem", do którego muzykę skomponował Paweł Bębenek. Libretto na podstawie pism bł. Honorata napisała s. Cecylia Anna Duda ze Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi. Muzycy wystąpią w kościele parafialnym.

Program obchodów zakończenia Roku Dziękczynienia za bł. o. Honorata

Piątek 15 grudnia 2017 r.

Sanktuarium bł. Honorata Koźmińskiego:
17.15 Różaniec z bł. Honoratem,
18.00 Msza św. dziękczynna za Wielką Nowennę i Rok bł. Honorata - przewodniczy o Andrzej Kiejza OFMCap, minister prowincjalny,
19.00 Czuwanie przed Najświętszym Sakramentem prowadzą bracia nowicjusze.

Sobota 16 grudnia 2017 r.

Sanktuarium bł. Honorata Koźmińskiego:
10.30 Rozpoczęcie uroczystości,
11.00 Uroczysta Msza św. koncelebrowana - przewodniczy bp Andrzej Dziuba, biskup łowicki, kazanie wygłosi bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej,
12.00 "Mój Honorat" - godzina świadectw,
13.00 Agapa w klasztorze kapucynów i w domach sióstr.

Kościół parafialny:
14.30 Koncert - premiera oratorium "Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi z bł. Honoratem". Wykonawcy: Maria Krzosek - sopran, Magdalena Frączek - alt, Kamil Wróblewski - tenor, Krzysztof Chalimoniuk - baryton, o. Tomasz Wroński OFMCap - narrator. Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, przygotowanie chóru - Jan Krutul. Orkiestra pod dyrekcją Pawła Bębenka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy