Nowy numer 22/2020 Archiwum

Piękno w drewnie ukryte

48 zabytków drewnianych ze zbiorów Muzeum w Łowiczu odzyskało swój dawny blask. A wszystko dzięki projektowi pod hasłem "Piękno w drewnie ukryte - konserwacja zabytków etnograficznych XIX - pocz. XX w.".

Wśród eksponatów poddanych konserwacji znalazły się przede wszystkim rzeźby o tematyce sakralnej. Dużą grupę stanowią figury Chrystusa Ukrzyżowanego umieszczane pierwotnie na krzyżach przydrożnych tzw. Bożych Mękach. Licznie reprezentowane są także przedstawienia Matki Boskiej. Jedną z figur jest wykonana przez lokalnego, anonimowego artystę Pieta. Rzeźba ukazuje cierpienie Matki Boskiej trzymającej na kolanach ciało Jezusa zdjęte z krzyża. Innym popularnym niegdyś wizerunkiem są figury Matki Boskiej Skępskiej w charakterystycznych szatach zdobionych ornamentami roślinnymi.  Wśród poddanych konserwacji postaci świętych pańskich dominują Nepomuki.

Unikalnymi eksponatami są snycerowane i polichromowane krucyfiksy wykonane przez Jana Golisa z Łaźnik, jednego z najzdolniejszych ludowych rzeźbiarzy w Łowickiem w początku XX w. Konserwacji poddano także dwa ule. Jeden z nich ma postać w birecie, z książką w dłon i stanowi ciekawy przykład, jak w kulturze ludowej piękno łączyło się z użytecznością przedmiotu. Ozdobę kolekcji stanowi krzyż przydrożny z Miłochniewic, miejscowości położonej na południowych krańcach regionu.

Unikalnymi eksponatami są snycerowane i polichromowane krucyfiksy        Unikalnymi eksponatami są snycerowane i polichromowane krucyfiksy
Maria Grabowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama