Nowy numer 38/2021 Archiwum

Na początek pocztówka

Dziś przypada 10. rocznica powstania Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty. "Dziesiątacy" szykują się do obchodów jubileuszu.

28 lutego 2008 r. ówczesny starosta łowicki Janusz Michalak przyjął zgłoszenie o utworzeniu stowarzyszenia, które kultywuje tradycje 10 Pułku Piechoty Wojska Polskiego, stacjonującego do wybuchu II wojny światowej w Łowiczu.

Początek stowarzyszeniu dało spotkanie kilku pasjonatów w 2007 roku. Przygotowywali się do odtworzenia w plenerze walk o Łowicz, do których doszło we wrześniu 1939 roku. Kilka dni po rekonstrukcji podjęli decyzję o utworzeniu grupy. Początki były trudne i dopiero niemal rok po tym spotkaniu członkowie "Dziesiątki" założyli pierwsze mundury. Był ciepły sierpień 2008 roku. Piknik na łowickich błoniach przyciągnął sporą grupę gapiów. "Dziesiątacy" zaprezentowali wtedy umundurowanie i wyposażenie, którego w większości już nie mają na stanie.

Jak informuje prezes stowarzyszenia Piotr Marciniak, w ramach obchodów rocznicowych niebawem zostanie wydana pamiątkowa, bezpłatna karta pocztowa. Pocztówka na awersie będzie opatrzona rocznicowym logotypem. Motyw z okazji 10-lecia został przygotowany przez członków "Dziesiątki" i będzie umieszczany na wszystkich materiałach związanych z działalnością łowickiego stowarzyszenia w jubileuszowym roku. Kulminacja obchodów planowana jest na drugą połowę 2018 roku. Być może uda się ponownie przeprowadzić rekonstrukcję działań wojennych. W planach jest też listopadowy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Projekt jubileuszowej pocztówki   Projekt jubileuszowej pocztówki
Archiwum Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama