Nowy numer 42/2019 Archiwum

Na początek pocztówka

Dziś przypada 10. rocznica powstania Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty. "Dziesiątacy" szykują się do obchodów jubileuszu.

28 lutego 2008 r. ówczesny starosta łowicki Janusz Michalak przyjął zgłoszenie o utworzeniu stowarzyszenia, które kultywuje tradycje 10 Pułku Piechoty Wojska Polskiego, stacjonującego do wybuchu II wojny światowej w Łowiczu.

Początek stowarzyszeniu dało spotkanie kilku pasjonatów w 2007 roku. Przygotowywali się do odtworzenia w plenerze walk o Łowicz, do których doszło we wrześniu 1939 roku. Kilka dni po rekonstrukcji podjęli decyzję o utworzeniu grupy. Początki były trudne i dopiero niemal rok po tym spotkaniu członkowie "Dziesiątki" założyli pierwsze mundury. Był ciepły sierpień 2008 roku. Piknik na łowickich błoniach przyciągnął sporą grupę gapiów. "Dziesiątacy" zaprezentowali wtedy umundurowanie i wyposażenie, którego w większości już nie mają na stanie.

Jak informuje prezes stowarzyszenia Piotr Marciniak, w ramach obchodów rocznicowych niebawem zostanie wydana pamiątkowa, bezpłatna karta pocztowa. Pocztówka na awersie będzie opatrzona rocznicowym logotypem. Motyw z okazji 10-lecia został przygotowany przez członków "Dziesiątki" i będzie umieszczany na wszystkich materiałach związanych z działalnością łowickiego stowarzyszenia w jubileuszowym roku. Kulminacja obchodów planowana jest na drugą połowę 2018 roku. Być może uda się ponownie przeprowadzić rekonstrukcję działań wojennych. W planach jest też listopadowy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Projekt jubileuszowej pocztówki   Projekt jubileuszowej pocztówki
Archiwum Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL