Nowy numer 4/2021 Archiwum

Niech zadrżą serca

– Wydaje nam się, że jesteśmy coś winni tym, którzy walczyli o wolny kraj – mówi Eugeniusz Włoczyk.

W Bolimowie trwają próby do inscenizacji „Wolność mierzy się krzyżami”. W dzieło zaangażowanych jest prawie 100 osób, które chcą uczcić obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest E. Włoczyk, organista parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach. – W tym programie połączymy dźwięk, obraz i słowo, by przypomnieć wydarzenia sprzed 100 lat, ale także ukazać naszą historię aż do dzisiaj. Pokażemy je w kontekście wiary – mówi pan Eugeniusz.

Wystąpią dwa chóry wielogłosowe – skierniewicki z parafii NSPJ oraz Towarzystwo Śpiewacze Ziemi Sochaczewskiej, a także młodzież z Makowa. Zespoły przygotowują E. Włoczyk i dyrygentka Ewa Szałapska oraz Piotr Staniak i Jerzy Filipowicz, akompaniatorzy.

Program ma wielu twórców. Wśród nich jest również bp Józef Zawitkowski, który napisał utwór do inscenizacji oraz pomagał w tworzeniu scenariusza. Był także obecny podczas próby. – Mam ogromne oczekiwania, ale nie wobec artystów. Wobec Polaków, by się nawrócili, zaczęli patrzeć dalej, że Pan Bóg odmieni nasz los. Niech zadrżą im serca – mówi biskup senior.

Program będzie wystawiany od kwietnia do listopada w różnych miejscach diecezji. Ostatni raz zabrzmi 10 listopada w łowickiej katedrze w przeddzień uroczystości św. Wiktorii i rocznicy odzyskania niepodległości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama