Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ważne 100 lat

– Pamiętajcie o przesłaniu dh. Aleksandra Kamińskiego. Niech w waszym życiu będą drogowskazem braterstwo i służba – mówiła Barbara Wachowicz do harcerzy sochaczewskiego hufca ZHP.

Skauci całego świata obchodzą 22 lutego Dzień Myśli Braterskiej. Przesyłają wtedy sobie i swoim przyjaciołom życzenia. To święto zostało ustanowione w dzień urodzin twórcy skautingu sir Roberta Baden-Powella. Co ciekawe, jest to także dzień urodzin jego żony Olave Baden-Powell, również wielkiej propagatorki tego ruchu.

Na przełomie XIX i XX w. skauting bardzo szybko rozprzestrzenił się po całym świecie, m.in. na ziemiach polskich znajdujących się pod zaborami. W nocy z 1 na 2 listopada 1918 r. na zjeździe w Lublinie skauci z trzech zaborów podjęli decyzję o utworzeniu Związku Harcerstwa Polskiego. O tych wydarzeniach wspominał hm. Krzysztof Wasilewski, komendant hufca ZHP Sochaczew, podczas uroczystości w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. Chopina. W Dzień Myśli Braterskiej zarządzono zbiórkę całego hufca.

– W ubiegłym roku w maju obchodziliśmy 80. rocznicę utworzenia hufca. Mówiliśmy sobie, że te obchody przerodzą się w obchody 100-lecia ZHP, które łączy się z 100. rocznicą odzyskania niepodległości – mówił komendant Wasilewski. Podkreślił, że harcerze tworzyli suwerenną Polskę i walczyli w obronie jej niepodległości.

Życzenia sochaczewskim harcerzom przesłali naczelnik ZHP hm. Anna Nowosad i przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł. Niespodzianką były życzenia Barbary Wachowicz, polskiej pisarki, autorki biografii wielkich Polaków. Zrobiła to przez telefon. Dzięki podłączeniu urządzenia do nagłośnienia, jej głos usłyszeli wszyscy zebrani w kinoteatrze.

W czasie uroczystości komendant Wasilewski wręczył osobom, które wspierają hufiec, okazjonalne odznaki. W licznym gronie wyróżnionych znaleźli się również księża, proboszczowie parafii współpracujących z harcerzami. Wydarzenie zakończył koncert zespołu Cisza Jak Ta, wykonującego muzykę z nurtu krainy łagodności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama