Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Z flagą i pochodniami

„Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w naszych sercach, w życiu społecznym i rodzinnym!” – te słowa św. Jana Pawła II wybrzmiały z mocą w Głogowcu.

Na terenie tamtejszego sanktuarium znajduje się Droga Krzyżowa Narodu Polskiego. Poszczególne stacje zbudowali członkowie Solidarności w czasie stanu wojennego z inicjatywy ks. Mariana Lipskiego. Przyjeżdżali tu z różnych rejonów Polski. Z czasem droga krzyżowa zaczęła niszczeć. Renowacją zajął się Andrzej Drętkiewicz, wywodzący się z Solidarności pierwszy prezydent Płocka po 1989 r. i ostatni wojewoda płocki.

Z jego inicjatywy corocznie w pierwszy piątek Wielkiego Postu w sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej, zwanej też Matką Cierpiącego Narodu, organizowane jest spotkanie modlitewne. Po śmierci A. Drętkiewicza jego misję kontynuuje poseł na Sejm RP Tadeusz Woźniak. Uczestnicy nabożeństwa przeszli od stacji do stacji, wsłuchując się w rozważania przygotowane przez Jacka Piekarskiego, byłego rzecznika śp. wojewody płockiego. Znalazły się w nich m.in. fragmenty homilii i wystąpień św. Jana Pawła II z pielgrzymek do ojczyzny.

Nabożeństwo miało specjalną oprawę. W historycznych mundurach stawili się rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia GRH Pułk 4 Piechoty Xięstwa Warszawskiego. Z pielgrzymami z Płocka przyjechali też harcerze, którzy nieśli polską flagę i zapalone pochodnie. Czytali także rozważania przy kolejnych stacjach. Wśród uczestników spotkania modlitewnego byli przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci Solidarności ziemi kutnowskiej, łęczyckiej i sieradzkiej. Modliła się też Małgorzata Drętkiewicz, żona zmarłego prezydenta Płocka. Za modlitwę i świadectwo wiary w obliczu laicyzacji podziękował przybyłym ks. Piotr Kalisiak, kustosz sanktuarium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy