Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zimna zupa jest niedobra

Nadjeżdżający w ciemności autobus jest dla nich zapowiedzią czegoś dobrego. Oznacza ciepły posiłek, ubranie, czy ciepłą kołdrę, które pomogą przetrwać kolejną noc.

Od 15 lat ulice Łodzi przemierza autobus dla osób bezdomnych. Podróżują nim wolontariusze ze schronisk prowadzonych przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Na sunący ciemnymi ulicami pojazd czekają także biedniejsi, dla których otrzymana w autobusie pierwszej pomocy gorąca zupa to często jedyny ciepły posiłek w ciągu doby.

Zszokowany metropolita

Tylko jednej nocy wydawanych jest kilkaset porcji. Prezes zarządu towarzystwa Wielisława Rogalska mówi jeszcze o innych formach wsparcia. – Prowadzimy świetlicę dla bezdomnych, która jest czynna od 8.00 do 16.00. Tam też przebywa codziennie około 100 osób. Jeśli podsumujemy całą naszą działalność, ta pomoc idzie w tysiące – opowiada.

Autobusem dla bezdomnych podróżował również abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. – Zazwyczaj jest tak, że gdy tylko autobus podjeżdża, zaczynają się przepychanki, kto pierwszy. Tym razem, gdy ludzie zobaczyli, że to arcybiskup zupę wydaje, ustawili się porządnie w kolejce, nie było żadnych epitetów, tylko eleganckie: „proszę”, „dziękuję”. Metropolita był zszokowany, że tak dużo osób czeka na pomoc. Bardzo podobała mu się nasza inicjatywa – mówi W. Rogalska. W dwóch męskich schroniskach w Łodzi przebywa 220 osób. W schronisku dla kobiet z dziećmi znajduje się 70 osób. W noclegowni na 70 miejsc jest obecnie 100 bezdomnych. – Proszę sobie wyobrazić, jaki tam jest tłok, ale nie możemy nikomu odmówić pomocy. Brat Albert wszystkich przyjmował. My też – dodaje prezes Rogalska.

Termometr nie kłamie

Problem bezdomności dotyczy nie tylko Łodzi. W Kutnie od tego roku działa nowe miejsce pomocy osobom bez dachu nad głową. Przy ul. Mickiewicza otwarto ogrzewalnię. W największe mrozy placówka otwarta jest przez całą dobę. Bogdan Płucienniczak, kierownik Referatu Straży Miejskiej Kutno, przyznaje, że ogrzewalnia bardzo się przydaje. – Mamy gwarancję, że osoby bezdomne są tam bezpieczne, nie ma obawy wychłodzenia organizmu. Jest też nadzór, który w razie potrzeby może zareagować, wzywając na przykład pomoc medyczną – mówi. W Kutnie jest również noclegownia prowadzona przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Obowiązuje w niej regulamin wykluczający osoby nadużywające alkoholu. W ogrzewalni przebywać mogą wszyscy, bez żadnych warunków. Mroźne dni uwrażliwiły mieszkańców miasta na innych. Straż miejska bardzo często odbiera sygnały o osobach, których stan wskazywałby na to, że potrzebują pomocy. Podobnie jest w Żyrardowie. – Ludzie nie przechodzą obojętnie. Reagujemy na wszystkie sygnały, sami również codziennie patrolujemy potencjalne miejsca przebywania osób bezdomnych, takie jak pustostany, altany działkowe, piwnice i osiedlowe skwery – mówi Magdalena Popowczak z żyrardowskiej straży miejskiej. W stołówce Polskiego Czerwonego Krzyża w Skierniewicach spotkać można pana Andrzeja. Przychodzi tu codziennie na gorącą zupę. Je na miejscu. W domu nie miałby na czym zagrzać. Nie ma prądu, gazu, światła, a zimna zupa jest niedobra. Przy ul. Kozietulskiego jeszcze na dokładkę można liczyć. – W domu jest tyle stopni, co na dworze, tylko może mniej wieje. Ale woda mi w butelkach zamarzła – mówi. – Mnie taki mróz nie przeszkadza. Mam pierzynę, a nawet dwie. Ale na razie jedna wystarcza. Jak przyjdzie prawdziwa zima, wyciągnę drugą – mówi z kolei lokator jednego z pustostanów przy ul. Rawskiej. Gdy wypowiada te słowa, termometry wskazują w południe minus 12 stopni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama