Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

W Roku Praw Kobiet

2018 ustanowiony został m.in. rokiem jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Rokiem Praw Kobiet, ogłoszonym w 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych.

Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziły kobiety do parlamentu i przyznały im pełnię praw. 28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski, tymczasowy naczelnik państwa, podpisał dekret, w którym określono, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci. W art. 7. stwierdzono, że wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze.

W związku z Rokiem Praw Kobiet, a także 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości propozycję nadawania ulicom miejskim i innym obiektom nazwy na cześć kobiet wysunęło Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, które co roku w marcu przypomina kobiety regionu kutnowskiego zasługujące na pamięć. Obecnie w Kutnie zaledwie 14 spośród 315 ulic miejskich nosi nazwę na cześć kobiet.

Póki co, w wielu miastach i miejscowościach huczniej niż zwykle obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet. Poza kwiatami, które włodarze rozdawali paniom na ulicach, z myślą o niewiastach organizowano koncerty, spotkania, a także wystawy. W Skierniewicach przedstawicielki płci pięknej zostały zaproszone na koncert Piotra Polka, piosenkarza, aktora teatralnego i filmowego. Śpiewający aktor oczarował zebraną publiczność, którą zabrał w osobistą muzyczną podróż dojrzałego mężczyzny, który nie wstydzi się wzruszeń, łez, a także chwil zadumy i refleksji.

Podczas koncertu wręczona została także statuetka plebiscytu "Kobieta Głosu”, który - jak czytamy na stronach organizatora - "ma na celu promocję mieszkanek regionu skierniewickiego, rawskiego oraz żyrardowskiego. Kobiet wyjątkowych, kreatywnych, przedsiębiorczych i przebojowych". W tym roku w gronie wyróżnionych znalazły się: działająca od ponad dwóch lat aktywnie na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin Małgorzata Skrobacz ze Skierniewic, która statuetkę odebrała podczas koncertu, Janina Dziubińska, rawska amazonka, i Grażyna Pływaczewska, dyrektor MOK w Mszczonowie.

Wiele ciekawych atrakcji w związku ze świętem kobiet zorganizowano także w Kutnie. W Mieście Róż panie obdarowywane były najpiękniejszym z kwiatów. Prezentem dla kutnianek był także zorganizowany w KDK Kabaretowy Dzień Kobiet z Arturem Andrusem, dziennikarzem, autorem tekstów piosenek, artystą kabaretowym, którego występ co chwilę przerywały salwy śmiechu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy