Nowy numer 43/2019 Archiwum

Poszukiwany Nepomuk

Z przydrożnej kapliczki w Nowym Szwarocinie zniknęła rzeźba św. Jana Nepomucena.

O zdarzeniu, prawdopodobnie kradzieży zabytkowej figury św. Jana Nepomucena policjanci dowiedzieli się 7 marca. Rzeźba przedstawia postać w sutannie koloru ciemnobrązowego, białej komży i pelerynie typu mantolet w kolorze jasno-brązowym. Postać w lewej ręce trzyma książkę koloru czarnego. Figura ma ok. 160 cm wysokości i wykonana jest z drewna.

Rzeźba św. Jana Nepomucena umieszczona była w przydrożnej kapliczce w Nowym Szwarocinie (powiat sochaczewski) w pobliżu stawów. W kapliczce znajduje się jeszcze mniejsza figura Matki Bożej.

Według tradycji ludowej św. Jan Nepomucen miał chronić przed wzburzoną wodą i powodziami, stąd jego figury ustawiane były często przy mostach i nad wodą. Nazywane Nepomukami były najpopularniejszymi figurami umieszczanymi w polskich kapliczkach. Zdarza się, że są wykradane, aby trafić do antykwariatów czy prywatnych kolekcji.

Osoby mające wiedzę o figurze św. Jana Nepomucena z kapliczki w Nowym Szwarocinie proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Sochaczewie - tel. 997, 46 863 72 60, 46 863 72 61, 46 863 72 62, lub Posterunkiem Policji w Młodzieszynie - tel. 46 863 73 58.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama