Krzysztof Laszkiewicz z Głowna odnalazł uznany za zaginiony przywilej renowacyjny dla Łodzi wydany przez króla Władysława Jagiełłę w 1433 roku.
Jest to najstarszy oryginalny dokument dotyczący historii Łodzi. Przywilej lokacyjny z 1423 roku zaginął podczas wojen szwedzkich w 1655 roku. Cennym znaleziskiem jest zatem przywilej renowacyjny podpisany przez Władysława Jagiełłę. Jak czytamy na stronie UM Łódź, dokument ten należy traktować jako odnowienie praw miejskich nadanych Łodzi w 1423 roku. Jednocześnie aktem tym król rozszerzył znacznie dobra biskupów włocławskich, co miało być swoistą rekompensatą dla biskupów, którzy mocno ucierpieli w wojnie z zakonem krzyżackim.
W liście skierowanym przez Krzysztofa Laszkiewicza do Tomasza Kacprzaka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi, czytamy: „Z prawdziwą przyjemnością informuję Pana, że udało mi się odnaleźć tzw. przywilej renowacyjny dla Łodzi wydany przez króla Władysława Jagiełłę 25 czerwca 1433 roku. Aktem tym król potwierdził i rozszerzył prawa miejskie Łodzi, nadane dziesięć lat wcześniej”. Autor pisma skierowanego do władz Łodzi informuje także, iż przywilej ów został ujawniony około 1918 roku przez wybitnego badacza dziejów ks. Stanisława Muznerowskiego, który zbierał wówczas materiały do „Przyczynków do monografii Łodzi” wydanych w 1922 roku. „Niestety po tym odkryciu – jak pisze autor listu – w Archiwum Kapituły Katedralnej we Włocławku dokument zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach”. Odnalezienie go przez mieszkańca Głowna zbiegło się w czasie z przypadającą w tym roku 595. rocznicą nadania Łodzi praw miejskich. Krzysztof Laszkiewicz zapowiada publikację książki prezentującej losy niezwykle dobrze zachowanego dokumentu.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się