Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Muzeum po liftingu

Po trwającym od maja remoncie swoje podwoje dla zwiedzających otworzyło Muzeum Ziemi Rawskiej.

Placówka ma nową elewację, położono nowe tynki, wymieniono dach i wszystkie instalacje. Przeprowadzono także konserwację podłóg i schodów. Poprzez zniwelowanie progów budynek przystosowano dla osób niepełnosprawnych. Muzeum zyskało także nowe oświetlenie i cały system wystawienniczy, co pozwoli na lepszą ekspozycję zbiorów.

Na otwarciu muzeum obecny był burmistrz miasta Dariusz Misztal, licznie zgromadzili się też przedstawiciele samorządu i instytucji kultury, dyrektorzy szkół i urzędnicy odpowiedzialni za inwestycje. Do Rawy przyjechali też dyrektorzy muzeów z sąsiednich miejscowości - Brzezin, Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi. Życzenia z okazji otwarcia placówki złożył też dziekan rawski ks. Bogumił Karp.

Na otwarciu muzeum obecni byli burmistrz miasta Dariusz Misztal i ks. Bogumił Karp   Na otwarciu muzeum obecni byli burmistrz miasta Dariusz Misztal i ks. Bogumił Karp
Maria Grabowska /Foto Gość
W muzeum po otwarciu ponownie oglądać możemy wnętrze izby rawskiej z początku XX wieku. Drugą wystawą stałą jest gabinet numizmatyczny. Na otwarcie przygotowano pierwszą wystawę czasową, zatytułowaną „Poczet królów i książąt polskich”. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Lalek w Pilźnie. Prezentowane kukiełki przedstawiają rody książęce i królewskie z rodu Piastów, od Mieszka do Ludwika Węgierskiego. Lalki wykonane są ręcznie z masy porcelanowej. Twarze zaprojektowane zostały zgodnie z wizerunkami pochodzącymi z zachowanych źródeł historycznych. W otoczeniu królów przedstawione są całe rodziny. Tworząc lalki, sięgnięto do istniejących wzorców ikonograficznych i z pieczołowitością odtworzono realia dawnych strojów oraz uzbrojenia.

Remont muzeum kosztował 800 tys. zł. Swoim zasięgiem objął także pomieszczenia biurowe i piwnice budynku, dzięki czemu łatwiejsza będzie praca całego zespołu muzealników. Miasto otrzymało na inwestycje dofinansowanie w wysokości 660 tys. zł.

Do Rawy przyjechali dyrektorzy muzeów z sąsiednich miejscowości   Do Rawy przyjechali dyrektorzy muzeów z sąsiednich miejscowości
Maria Grabowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy