– Niech ta Eucharystia będzie dziękczynieniem, a także ufną prośbą, abyśmy byli wierni dziełu, które rozpoczęło się nie tak dawno, a ma dziś wiele pięknych owoców – mówił bp Andrzej F. Dziuba.
Bullą „Totus Tuus Poloniae populus” z 25 marca 1992 roku papież Jan Paweł II ustanowił nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce. Wśród nowych diecezji powołana została także łowicka. Doroczne obchody rocznicowe odbyły się w tym roku 9 kwietnia. Powodem zmiany daty było przeniesienie uroczystości Zwiastowania Pańskiego, która zwykle przypada 25 marca, na pierwszy dzień po oktawie wielkanocnej. W bazylice katedralnej w Łowiczu sprawowano Mszę św., której przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Koncelebrowali ją obecny biskup pomocniczy Wojciech Osial oraz Józef Zawitkowski, pierwszy biskup pomocniczy Kościoła łowickiego. W modlitewnej łączności z biskupami, kanonikami i innymi kapłanami, siostrami zakonnymi i wiernymi pozostawał pierwszy ordynariusz bp Alojzy Orszulik, który – ze względu na stan zdrowia – nie mógł przybyć do katedry.
Na początku Eucharystii ordynariusz, według starodawnego zwyczaju, wprowadził do Katedralnej Kapituły Łowickiej nowych kanoników. Ich sylwetki przedstawił prepozyt kapituły ks. Stanisław Poniatowski. Najpierw z grona kanoników honorowych do kanoników rzeczywistych został podniesiony ks. Stanisław Majkut, zasiadający w kapitule od 1999 r., kustosz skarbca katedralnego, dyrektor Wydziału Konserwatorsko-Budowlanego kurii łowickiej, a także szef Archiwum Diecezjalnego i Muzeum Diecezjalnego. Kanonikami honorowymi zostali: ks. Piotr Jankowski, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Złakowie Kościelnym i dziekan dekanatu Łowicz – Świętego Ducha, ks. Piotr Krzyszkowski, dyrektor Radia Victoria, ks. Mirosław Romanowski, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Kutnie i egzorcysta diecezjalny, oraz ks. Jerzy Swędrowski, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Kutnie i dziekan dekanatu Kutno – św. Wawrzyńca. Na uroczystość do Łowicza przybyli przedstawiciele władz samorządowych Kutna z prezydentem miasta Zbigniewem Burzyńskim oraz starosta kutnowski Krzysztof Debich.
W homilii bp Dziuba nawiązał do obchodzonej uroczystości Zwiastowania Pańskiego i rocznicy powstania diecezji. – Wiemy, że Bóg od samego początku rozmawiał z człowiekiem. Dzisiaj w Ewangelii usłyszeliśmy, że Bóg podejmuje jeszcze jeden dialog, niepowtarzalny, który nazywamy zwiastowaniem – mówił ordynariusz. – Takim znakiem dialogu z Bogiem było utworzenie 25 marca 1992 r. nowej diecezji. I za ten dar dziękujemy. Dziękujemy za pierwszego biskupa diecezji łowickiej, za pierwszego biskupa pomocniczego i za wszelkie wspaniałe dzieła, które sobie uświadamiamy. Tak jak w Różańcu dzieje naszego Kościoła to nie tylko pierwsza radosna tajemnica zwiastowania, ale i wiele innych radosnych tajemnic, choć także tajemnice bolesne. Ten dialog z Bogiem każe nam mówić o tajemnicach chwalebnych, każe nam mówić o wszystkich znakach, które na przestrzeni tych lat nam dał, a które żeśmy odczytywali, starając się wielbić Pana. Dziękując za te dary, chcemy dziękować także za św. Jana Pawła II. On stał się narzędziem tego jeszcze jednego dialogu Boga z nami poprzez utworzenie naszej diecezji, poprzez pielgrzymowanie do nas, wspólną modlitwę z nami i przez tyle innych znaków wiary, którą współtworzyliśmy razem.
Symbolicznym przyjęciem godności kanonickich przez kapłanów było zajęcie miejsc siedzących w stallach – bogato zdobionych drewnianych ławkach. Katedralna Kapituła Łowicka jest spadkobierczynią niezwykle zasłużonej dla Kościoła w Polsce Prymasowskiej Kapituły Łowickiej. Uroczystość w katedrze poprzedziła wiosenna sesja kanoników łowickich w sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Suserzu.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się