Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Przed rokiem było łatwiej

W diecezjalnym etapie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej najlepszym okazał się Sebastian Antkowicz z LO im. Marii Curie Skłodowskiej z Rawy Mazowieckiej.

W Skierniewicach odbył się diecezjalny etap konkursu, którego organizatorem było Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Tematyka obejmowała Księgę Psalmów, List do Galatów i List do Filipian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem.

Aleksandra Tondera Plewa z Zespołu Szkół Zawodowych numer 2 w Kutnie uważa, że bardzo trudno jest przygotować się do konkursu. - Przed młodzieżą było naprawdę trudne zadanie - mówi nauczycielka. - Trzeba z sercem podejść do Pisma Świętego.

Uczniowie z Kutna potwierdzają: "To naprawdę niełatwa wiedza". Pytani o ulubiony psalm, zgodnie odpowiadają - ostatni. Dlaczego? - To jest takie dopełnienie, zwieńczenie całego dzieła, podsumowanie wszystkiego - mówi Kacper Andrzejczak z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Kutnie.

- W ubiegłym roku było łatwiej - dodaje Mateusz Jóźwiak z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Kutnie. - Więcej było prostych, logicznych rzeczy nie wymagających interpretacji, łatwiejszych do zrozumienia i zapamiętania. Na przykład Apokalipsa.

Konkurs rozpoczął się od zawiązania wspólnoty i nabożeństwa Słowa odprawionego w kościele św. Stanisława, po którym rozpoczął się etap diecezjalny podzielony na dwie części. W pierwszej wszyscy laureaci etapu szkolnego odpowiadali pisemnie na pytania. Część ta wyłoniła 7 laureatów, którzy o palmę pierwszeństwa zmagali się podczas ustnych odpowiedzi.

- Te wszystkie podziękowania, które dzisiaj usłyszycie - mówił ksiądz Grzegorz Gołąb, proboszcz parafii św. Stanisława. - Te laudacje na Wasz temat są potrzebne i właściwe. Dzisiaj, kiedy człowiek pochyla się nad Pismem Świętym, dokonuje się wielka rzecz, a Wy bierzecie niej udział.

Słowo do młodzieży skierował również biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba: "Cieszę się, gdyż nie ma lepszego sposobu na pogłębianie wiary w Osobę Jezusa, jak pogłębianie daru słowa, do czego mobilizują założenia konkursu. (...) Ufam, że zarówno dla uczestników jak i organizatorów konkursu, karmienie się Słowem Bożym pozwoli odkryć, zgodnie z hasłem aktualnego roku duszpasterskiego, że naprawdę jesteśmy napełnieni Duchem Świętym".

Podczas części ustnej, do której przeszła 7 najlepszych uczniów, wszyscy odpowiadali na 3 pytania. Zwycięzcą diecezjalnego etapu został Sebastian Antkiewicz, który udzielił poprawnej odpowiedzi na wszystkie zadane pytania. Drugie miejsce wywalczyła Martyna Lewandowska z ZS nr. 1 im. ST. Staszica w Kutnie, trzecie Paulina Karczewska z LO im. St. Żeromskiego w Żyrardowie. Kolejne miejsca przypadły: Natalii Skowron z LO im. B. Prusa w Skierniewicach, Kacper Łażewski z LO im. F. Chopina w Sochaczewie, Aleksandra Trębska z LO im. B. Prusa w Skierniewicach, Joanna Mikołajczyk z ZSO im. F. Chopina w Sochaczewie.

- Bardzo cieszę się, że udało mi się zwyciężyć. Moja przygoda z konkursem biblijnym zaczęła się w zeszłym roku. Zająłem wtedy czwarte serce. Dużo się uczyłem. Wielką pomocą była dla mnie s. Wiesława Hyzińska, katechetka, która mnie odpytywała - opowiada Sebastian. - Konkurs biblijny jest dla mnie nie tylko zmaganiem się z wiedzą, ale także wielkim przeżyciem duchowym. Niedawno dopiero zacząłem na nowo odkrywać Pana Boga. Ucząc się czułem, że rozmawiam z Bogiem. O pomoc prosiłem też św. Charbela i jeszcze kilku innych świętych - wyznaje Sebastian Antkowicz.

Finał konkursu biblijnego odbędzie się 4 i 5 czerwca 2018 r. w Niepokalanowie. Zwycięzcy mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów bez egzaminów wstępnych na wielu renomowanych uczelniach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy