Nowy numer 43/2020 Archiwum

Marzeniem była Rawa

Parafia Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i Katolickie Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Pawła II zorganizowały spotkanie z ks. Markiem Chrzanowskim, orionistą, poetą, urodzonym w Rawie Mazowieckiej.

Wieczór autorski połączony z koncertem poezji śpiewanej zorganizowano w ramach nowego cyklu „Niezwykłe Spotkania u Chrystusa Króla”. Poprzedziła go Msza św. z homilią gościa. Niedzielne nosiło tytuł „Kawa z Niebem”. W spotkaniu, poza rzeszą wiernych, uczestniczyły także koleżanki z klasy ks. Chrzanowskiego. Niezwykłe wiersze, pełne refleksji, ciepła i głębi, ukazywały różne aspekty ludzkiej egzystencji - od wiary, miłości, radości, po ból, cierpienie, samotność. Autor, prezentując swoje wiersze, dawał delikatne wskazówki, jak żyć, kochać i wprowadzać w dzisiejszym świecie cywilizację miłości.

Z oficjalnej strony ks. Chrzanowskiego dowiadujemy się, że pochodzący z parafii w Białej Rawskiej kapłan, urodził się 20 czerwca 1962 r. w Rawie Mazowieckiej. Wzrastał w Koprzywnie, w domu otwartym dla wszystkich, przepełnionym ciepłem i modlitwą. W 1981 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Orionistów, a 7 lat później przyjął święcenia kapłańskie. W 1991 r. uzyskał stopień licencjata teologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a w 1998 na KUL - tytuł doktora. Przez wiele lat był ojcem duchownym i wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Orionistów w Zduńskiej Woli, gdzie pełnił funkcję wiceprowincjała oraz dyrektora Domu Misyjnego i WSD Księży Orionistów. Od 2006 r. jest odpowiedzialny za Instytut Życia Konsekrowanego dla dziewcząt i kobiet. Do tej pory ukazało się 9 tomików jego poezji. Jego wiersze recytowali m.in. Paweł Królikowski i Małgorzata Kożuchowska.

Prezentując poezję, ks. Marek wyznał, że ze swoimi wierszami objechał Polskę i kawałek świata, ale jego marzeniem była Rawa. Goszcząc w parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, mógł powiedzieć, że się spełniło. Zebrani w kaplicy, poza poezją, usłyszeli także kompozycje Mileny Dworznikowskiej, której na skrzypcach towarzyszyła Karolina Bartoszek.

Spotkanie poprowadziła młodzież rawskiego „Katolika”. Wiele osób poprosiło gościa o autograf i chwilę rozmowy.

Wiele osób prosiło o autograf   Wiele osób prosiło o autograf
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama