Nowy numer 32/2020 Archiwum

Memoriał Michała

– Stanowicie ważną cząstkę Kościoła. W tym turnieju mogliśmy podziwiać, że potraficie nie tylko przy ołtarzu właściwie się zachować. Na boisku pokazaliście swoje talenty, umiejętności i wolę zwycięstwa – mówił do ministrantów i lektorów bp Andrzej F. Dziuba.

W sobotę 21 kwietnia w Skierniewicach odbyły się zawody finałowe XIV Grand Prix Diecezji Łowickiej Ministrantów i Lektorów w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Biskupa Łowickiego. Zawodnicy rywalizowali w dwóch halach Ośrodka Sportu i Rekreacji. To było wielkie wyzwanie dla organizatorów, bo turniej rozegrano w czterech kategoriach – ministrant, lektor młodszy, lektor starszy i open. Finały poprzedziły eliminacje rozgrywane w czterech rejonach, na które podzielono diecezję. Wzięły w nich udział 64 drużyny reprezentujące 26 parafii. Najlepsi przyjechali do Skierniewic.

W kościele...

Rozgrywki poprzedziła Msza św. za śp. Michała Wieczorka, asystenta diecezjalnego duszpasterza sportowców, który niespodziewanie zmarł w marcu. Eucharystii w skierniewickim kościele św. Jakuba Apostoła przewodniczył ordynariusz łowicki bp Dziuba. Mszę św. koncelebrowali biskup pomocniczy Wojciech Osial, ks. Sebastian Antosik, diecezjalny duszpasterz sportowców, oraz kapłani – opiekunowie drużyn. – Rozpoczynamy ten turniej od tego, co jest najważniejsze – od spotkania z żywym Jezusem we Mszy św. – mówił w homilii bp Osial. Z ministrantami i lektorami modliła się najbliższa rodzina M. Wieczorka, który był mocno zaangażowany w organizację rozgrywek. Symbolicznym gestem wdzięczności za jego pełną poświęcenia pracę był grawerton od ks. Antosika, który bp Dziuba wręczył mamie śp. Michała. Na grawertonie wyryte były słowa św. Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Tegoroczny turniej finałowy miał charakter memoriału M. Wieczorka.

...i na boisku

Zawody w każdej kategorii rozegrano systemem grupowym. Po dwa najlepsze zespoły z grup awansowały do półfinałów. Z tego grona wyłoniono zwycięzców. Podczas gali finałowej uhonorowano cztery najlepsze drużyny oraz najlepszego strzelca, bramkarza i zawodnika turnieju w każdej kategorii. Jeszcze nie zdarzyło się w historii rozgrywek, żeby medale, puchary i nagrody wręczało aż trzech biskupów, bowiem do bp. Dziuby i bp. Osiala dołączył także bp Józef Zawitkowski. Ponadto zawodnikom gratulowali ks. Jan Pietrzyk, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach, prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk, przedstawiciel sponsorów Adam Sondka oraz Zbigniew Zagajewski, przedstawiciel wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua.

Mistrzem diecezji w kategorii ministrant (zawodnicy z roczników 2006–2010) został zespół parafii św. Rocha w Boczkach Chełmońskich. II miejsce zajęli ministranci z parafii św. Wojciecha w Białej Rawskiej, III – parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie, a IV – parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu. Najlepszym bramkarzem wybrano Jakuba Zdrojka (Biała Rawska), najlepszym strzelcem został Kamil Sobieraj (Biała Rawska), a zawodnikiem w tej kategorii – Jakub Mika (Boczki Chełmońskie). Mistrzem diecezji w kategorii lektor młodszy (roczniki 2002–2005) została reprezentacja parafii św. Macieja Apostoła i św. Małgorzaty w Bednarach. II miejsce zajęła reprezentacja parafii św. Marcina w Wysokienicach, III – parafii św. Pawła od Krzyża w Rawie Mazowieckiej, IV – parafia Wszystkich Świętych w Żelaznej. Najlepszym bramkarzem w tej kategorii wybrano Kamila Młodzika (Rawa Mazowiecka). Najlepszym strzelcem został Krystian Kruk (Bednary), a najlepszym zawodnikiem – Sebastian Karcz (Wysokienice). W kategorii lektor starszy (roczniki 1997–2001) tytuł mistrzowski zdobyła reprezentacja parafii św. Macieja Apostoła w Bełchowie. Wicemistrzostwo wywalczyli zawodnicy parafii św. Karola Boromeusza w Żyrardowie. III miejsce zajęła parafia Nawiedzenia NMP w Regnowie, a IV – Przemienienia Pańskiego w Międzyborowie. Statuetka najlepszego bramkarza przypadła Filipowi Chmielewskiemu (Żyrardów). Najlepszy strzelcem został Jakub Niedźwiadek (Bełchów), a najlepszym zawodnikiem w tej kategorii wybrano jego kolegę z zespołu Michała Pierzankowskiego. Zwycięskie drużyny w tych 3 kategoriach awansowały na Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza o Puchar „KnC” (Króluj nam, Chryste).

Rozgrywki w diecezji łowickiej prowadzone są w także w kategorii open, bez ograniczeń wiekowych (zawody ogólnopolskie w tej kategorii nie są organizowane). Startować w niej mogą nie tylko członkowie LSO, ale też księża, katecheci i osoby związane z parafią. Tu również tytuł mistrzowski zdobyła drużyna parafii św. Macieja Apostoła w Bełchowie, II miejsce – parafia Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu, III – parafia Przemienienia Pańskiego w Międzyborowie, a IV – parafia św. Karola Boromeusza w Żyrardowie. Najlepszym bramkarzem został wybrany Kamil Krawczyk (Łowicz). Najwięcej goli i miano najlepszego strzelca zdobył Bartłomiej Płuszka (Bełchów). Tomasz Niedźwiadek (Bełchów) został najlepszym zawodnikiem turnieju w tej kategorii.