Nowy numer 41/2018 Archiwum

Oddajemy hołd naszym wielkim przodkom...

Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzono w Kutnie wyjątkowo uroczyście. Na plac Wolności spadł deszcz biało-czerwonego konfetii.

W roku 100-lecia niepodległości obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały w Kutnie specjalną oprawę. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Wawrzyńca, którą sprawował ks. Jerzy Swędrowski, dziekan kutnowski.

W świątyni zgromadziły się liczne poczty sztandarowe. Byli też włodarze miasta, powiatu i gminy oraz parlamentarzyści. Oprawę muzyczną Mszy św. uświetniły orkiestra OSP w Kutnie oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. Kutnowski hufiec ZHP wystawił pododdział honorowy.

Po Eucharystii nastąpił przemarsz na pobliski plac Wolności. Po wciągnięciu polskiej flagi na maszt i odegraniu hymnu państwowego przemawiał prezydent Kutna Zbigniew Burzyński. - Dzisiejsza uroczystość nabiera szczególnego charakteru w roku 100-lecia niepodległości państwa polskiego. Oddajemy dziś hołd naszym wielkim przodkom, którzy w czasach stanisławowskich rozpoczęli gruntowne reformy walczącego o przetrwanie państwa. Był wśród nich ówczesny włodarz Kutna, kanclerz wielki koronny, Andrzej Zamoyski, członek Komisji Edukacji Narodowej. To dla nas szczególnie ważne, że postać tak znakomitego Polaka jest związana z naszym miastem - mówił prezydent.

Tuż po przemówieniu wystrzelono w górę biało-czerwone konfetti. Następnie odbył się pokaz tańców narodowych. Krakowiaka zatańczyły przedszkolaki, poloneza - uczniowie podstawówek oraz gimnazjaliści.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy