Stanisław Rotstad został Honorowym Obywatelem Łowicza. Przyznany pośmiertnie tytuł odebrała jego córka Zofia Abadie.
Uroczystość odbyła się 8 maja w sali barkowej Muzeum w Łowiczu. Stanisław Rotstad to zasłużony dla miasta lekarz i społecznik. Był wszechstronnie uzdolniony - poliglota, muzyk, malarz.
Z Łowiczem związany od 1926 r., kiedy po uzyskaniu dyplomu lekarskiego został skierowany do pracy w 10 Pułku Piechoty, który tu stacjonował. Z czasem został głównym lekarzem pułkowym. Po przejściu w stan spoczynku praktykę lekarską prowadził nadal w Łowiczu z przerwą na czas II wojny światowej. Po 1945 roku organizował w mieście opiekę zdrowotną. Zmarł w 1994 r. w wieku 99 lat.
23-letni Rotstad został uwieczniony na słynnej fotografii Wacława Saryusza-Wolskiego z 11 listopada 1918 r., opublikowanej w "Tygodniku Ilustrowanym", która obiegła potem świat. Zdjęcie przedstawia pierwszą wartę akademicką przed Pałacem Radziwiłłowskim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w którym urządzono punkt zborny dla rozbrajanych Niemców. S. Rotstadt w białej czapce studenta medycyny pełnił rolę dowódcy warty. Uwieczniona w kadrze jego postać została umieszczona na logo miejskich obchodów stulecia niepodległości Polski.
Na uroczystość do Łowicza przybyła z Francji Zofia Abadie, córka S. Rotstada. Opowiadała jak wielokrotnie w środku nocy do jej taty przyjeżdżali rodzice z prośbą o pomoc dla chorych dzieci. Doktor Rotstad nigdy nie odmówił. Nazywany był łowickim Judymem.
O nadanie honorowego obywatelstwa wnioskowały trzy podmioty - Hufiec ZHP Łowicz, Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty oraz lekarze powiatu łowickiego. Uroczystą sesję rady miejskiej, która przypadła w dniu imienin Stanisława Rotstada, prowadził Michał Trzoska, przewodniczący rady. Tytuł wręczył burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński.
Wydarzenie uświetniła orkiestra Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Łowiczu. Wzięli w nim udział m.in. ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba i Zbigniew Bródka, złoty medalista olimpijski w łyżwiarstwie szybkim - honorowi obywatele Łowicza.
Po uroczystości w muzeum złożono kwiaty na grobie Stanisława Rotstada na cmentarzu katedralnym.