Nowy numer 32/2020 Archiwum

W sadowniczym zagłębiu

W tym roku Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet odbędzie się w malowniczej Białej Rawskiej.

Tym razem spotkamy się w domu Matki Bożej Miłosiernej. Sanktuarium położone jest na wzniesieniu w centrum miasta. Początki Białej Rawskiej sięgają XI w. Już za czasów Władysława Hermana była tu kasztelania, a Biała byłą głównym ośrodkiem rycerskim w tej części Mazowsza, tracąc swoje znaczenie na rzecz Rawy Mazowieckiej dopiero w początkach XIV w.

W połowie XII stulecia erygowano tu parafię pw. św. Wojciecha podległą biskupstwu w Poznaniu. W 1462 r., po wcieleniu zachodniego Mazowsza do Korony Biała, podobnie jak cała ziemia rawska, stała się częścią Polski. Prawa miejskie uzyskała pod koniec XV w., ale dopiero gdy miejscowość stała się beneficjum biskupów chełmskich, w początkach następnego stulecia, staraniem biskupów Mikołaja Kościeleckiego i Jakuba Buczackiego, nastąpiła powtórna lokacja miasta i jego rozwój. Znajdowała się tu wtedy komora celna, a szlachta całej Ziemi Rawskiej odbywała tu wiece i sądy.

Wydarzenia potopu szwedzkiego doprowadziły miasteczko do całkowitej ruiny, a liczba ludności spadła zaledwie do 100 osób. W połowie XVIII w. miasto przeszło na własność rodziny Leszczyńskich, wtedy też zaczęli osadzać się tu pierwsi Żydzi. W okresie Insurekcji Kościuszkowskiej kolejny raz Biała doznała olbrzymich zniszczeń, ale w następnym stuleciu nastąpił rozwój gospodarczy miasteczka.

Obecnie Biała Rawska jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej i centrum jednego z najnowocześniejszych okręgów sadowniczych w Europie.

Opisując miejsce, w którym w tym roku odbędzie się V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet koniecznie trzeba wspomnieć o wielkiej otwartości kapłanów i wiernych, a także włodarzy miasta, którzy czynnie włączyli się w przygotowanie wydarzenia. Od początku spotykamy się z wielką życzliwością i pomocą.

Czekając na pielgrzymkę dziękujemy wszystkim za pomoc i wsparcie, którego już doświadczyliśmy. Wydarzenia nie udało by się zorganizować bez pomocy Miasta i Gminy Biała Rawska, kapłanów i wiernych z parafii św. Wojciecha w Białej Rawskiej, Gminie Jaktorów, a także dzięki sponsorom, wśród których znaleźli się m.in. Cukiernia „Hania” z Żyrardowa, PHU Skup Owoców S.C. w Białej Rawskiej, OSP Biała Rawska, a także okolicznych sadowników. Wszystkim za wszystko dziękujemy.

Poniżej szczegółowy program V Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet

  •  8.45 – 9.30 – przyjazd uczestniczek do sanktuarium Matki Bożej Miłosiernej w Białej Rawskiej.
  •  9.30 – 10.00 – powitanie, wniesienie relikwii oraz informacje o sanktuarium,.
  • 10.00 – 11.15 – świadectwo, konferencja ks. Bogusława Zemana,
  • 11.15 – 11.30 – przygotowanie do Eucharystii,
  • 11.30 – 13.00 – Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby, z aktem zawierzenia i modlitwą za Matki kapłanów z diecezji łowickiej
  • 13.00 – 14.30 – ciepły posiłek, kawa, herbata, ciasto,
  • 14.30 – 15.00 – konferencja ks. Adama Pawlaszczyka, redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”,
  • 15.00 – 15.45 – nabożeństwo Majowe i rozdanie krzyżyków,
  • 16.00 – 16.40  – koncert
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama