Nowy numer 32/2020 Archiwum

Różany weekend

Kilkadziesiąt odmian róż, różana biżuteria i pachnące różami kosmetyki - to tylko część atrakcji, jakie czekały na odwiedzających Kutno podczas organizowanego po raz drugi "Pikniku wśród róż".

Miasto od dawna jest niekwestionowaną stolicą róż w Polsce. Zawsze we wrześniu Kutnowski Dom Kultury przygotowuje wystawę róż i aranżacji florystycznych. W tym roku Święto Róży odbędzie się po raz 44. Od dwóch lat preludium do wrześniowego święta jest organizowany w maju "Piknik wśród róż". Jest to też pierwsza w roku ogólnopolska impreza o tematyce różanej. Najważniejszą jej częścią są Plenerowe Targi Różane. Prezentują się na nich producenci z całej Polski. Odwiedzający mają do wyboru tysiące sadzonek kilkuset odmian królowej kwiatów. Są róże pnące, okrywowe, rabatowe, formy drzewiaste i odmiany  wielokwiatowe. Oferta jest tak bogata, że do Kutna przyjeżdżają miłośnicy róż z odległych zakątków Polski. Wielu z nich o różanym pikniku dowiedziało się na targach w Poznaniu. Królowa Róż z Kutna zachęcała odwiedzających targi do przyjazdu do Kutna.

- Największa nasza różana impreza to wrześniowe święto, ale ponieważ brakowało do tej pory wydarzenia, kiedy ludzie by mogli kupić róże na początku sezonu, stworzyliśmy majowy piknik. Przyjechały do nas najpiękniejsze kwitnące róże z całej Polski. Jest kolorowo, pachnąco, jest pięknie. I o to nam chodzi! - mówi Weronika Lenarczyk, zajmująca się w Kutnowskim Domu Kultury kontaktami z producentami róż i rozwijaniem strategii "Kutno - miasto róż". - Chcemy dzielić się tym pięknem, żeby każdy w swoim ogródku mógł te piękne kwiaty mieć i zachwycać się nimi.

Przez dwa piknikowe dni można było też wzbogacić swoją wiedzę na temat sadzenia i pielęgnacji róż, a także ochrony róż przed chorobami i szkodnikami. Wiadomościami dzielili się naukowcy i najlepsi specjaliści z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Ogrodniczy instytut poprowadził także Festiwal Nauki dla najmłodszych. Dzieci miały okazję poznać, jak obchodzić się z roślinami, jak je przesadzać i pielęgnować. O różach w dawnych i współczesnych ogrodach mówiła prof. Bożena Matysiak ze skierniewickiego instytutu. Kutnowski Dom Kultury przygotował też folder z poradami Polskiego Towarzystwa Różanego.

Różany piknik to także bogata oferta warsztatowa. Dla dorosłych przygotowano warsztaty biżuterii florystycznej, dla dzieci - kwiatowe niespodzianki dla mamy. Odbyły się także warsztaty florystyczne i fotograficzne. Całość uzupełniał Kiermasz Różanych Różności, na którym znalazły się stoiska pełne rękodzieła i smakołyków. Były ekologiczne kosmetyki, różane konfitury i soki, domowe ciasta i nalewki. Była różana biżuteria, obrazy i ozdoby do ogrodów.

Podczas pikniku można było podziwiać różne odmiany róż   Podczas pikniku można było podziwiać różne odmiany róż
Maria Grabowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama