Płyta na jubileusz

W bazylice katedralnej w Łowiczu odbył się pierwszy koncert Międzynarodowego Festiwalu Organowego "Johann Sebastian Bach" 2018.

To już 30. edycja festiwalu, którego kierownikiem muzycznym jest Wiktor Łyjak, wybitny organista. Zgodnie z tradycją festiwalową, zagrał w koncercie inauguracyjnym. 3 lipca zaprezentował utwory Johanna Sebastiana Bacha, Josefa Gabriela Rheinbergera i Feliksa Borowskiego. Wystąpiła z nim mezzosopranistka Anna Lubańska.

Odbyła się również premiera płyty "Domaniewice - Koncert dla Matki Bożej", na której zarejestrowano utwory wykonane przez W. Łyjaka w sanktuarium Matki Bożej Domaniewickiej Pocieszycielki Strapionych na organach w niepowtarzalnym kształcie orła.

Ukazała się płyta z koncertem nagranym w sanktuarium w Domaniewicach   Ukazała się płyta z koncertem nagranym w sanktuarium w Domaniewicach
Marcin Kowalik /Foto Gość

Materiał zarejestrowano 21 lat temu. Okazją do jego wydania stały się jubileusz festiwalu i 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydawcą płyty jest Łowicki Ośrodek Kultury, który jest także współorganizatorem imprezy, a konkretnie jego łowickiej części, gdyż festiwal odbywa się w dwóch miejscach.

W każdy wtorek lipca i sierpnia o 19.30 bazylice katedralnej w Łowiczu, natomiast w środy o 20.00 w kościele ojców franciszkanów przy ul. Zakroczymskiej w Warszawie prezentowany jest ten sam repertuar.

Głównym organizatorem jest Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Patronat honorowy nad koncertami w Łowiczu objął ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba.

Międzynarodowy charakter festiwalu jest nie tylko z nazwy. W tegorocznej edycji wystąpią organiści z Czech, Słowacji, Szwecji, Bułgarii, Norwegii i Węgier.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..