Nowy numer 23/2020 Archiwum

Hologram na rocznicę

Na tarczy zegara na wieży ratusza w Łowiczu pojawił się wizerunek Stanisława Rotstada. Jego postać jest symbolem miejskich obchodów 100-lecia niepodległości Polski.

Hologram oficjalnie wyświetlono po raz pierwszy wieczorem 7 lipca. Data jest wyjątkowa w historii miasta, bowiem 7 lipca 1136 r. ukazała się bulla papieża Innocentego II, wymieniająca dobra arcybiskupów gnieźnieńskich. Wśród nich zapisano po łacinie Loviche, czyli Łowicz. Jest to najstarsza wzmianka o miejscowości, która przez wieki była rezydencją arcybiskupów - prymasów Polski.

Świetlna grafika jest kopią logo opracowanego przez Jacka Rutkowskiego. Przedstawia postać Stanisława Rotstada wzorowaną na zdjęciu wykonanym 11 listopada 1918 r., gdy jako 23-letni student medycyny pełnił pierwszą wartę akademicką przed pałacem Namiestnikowskim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Był dowódcą warty i uczestniczył w rozbrajaniu Niemców.

Po ukończeniu studiów trafił do Łowicza jako lekarz wojskowy. Związał się z miastem aż do śmierci. Zmarł w 1994 roku. W pamięci mieszkańców zapisał się jako wybitny specjalista, organizator otwartego lecznictwa i społecznik. Nazywany był łowickim doktorem Judymem. W tym roku pośmiertnie przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela Łowicza.

Hologram wyświetlany będzie każdego dnia po zmierzchu do końca listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama