W Łowiczu odbyły się XVII Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa. Zwyciężył ks. Dariusz Drążek z diecezji pelplińskiej.
Gospodarzem turnieju było Wyższe Seminarium Duchowne. W zawodach wzięło udział 18 szachistów z Polski, Litwy, Chorwacji i Anglii, w tym jeden kleryk i jedna siostra zakonna. Zmagania trwały 6 dni. Zakończyły się w sobotę 14 lipca. Grano w systemie szwajcarskim 9 rund.
Zwyciężył ks. Dariusz Drążek z diecezji pelplińskiej, postulator procesu beatyfikacyjnego - na jego rzymskim etapie - drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej. Na 9 partii wygrał 8 i tylko jedną zremisował.
II miejsce zajął ks. Sławomir Pawłowski SAC, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. III miejsce przypadło ks. Karolowi Jakubiakowi z diecezji siedleckiej.
Puchar Fair Play, który ufundował ks. Piotr Kaczmarek, rektor WSD w Łowiczu, przyznano ks. Sarunasowi Leskauskasowi z Litwy. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody przekazane przez sponsorów (m.in. dla czołowej dwunastki wino mszalne). Najlepsi - puchary. Te fundowali m.in. premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Nagrody w imieniu rektora WSD wręczał ks. Radosław Czarniak, ojciec duchowny seminarium.
Ponadto koordynator turnieju ks. Krzysztof Domaraczeńko wręczył trzem najlepszym graczom drewniane figurki aniołów dobroci.
Specjalnie wyróżnioną jedyną kobietę w gronie szachistów - s. Zofię Busztę, kanoniczkę Ducha Świętego. Decyzją uczestników mistrzostw przyznano jej główną nagrodę turnieju, którą jest pielgrzymka na Litwę, Łotwę i do Estonii.
Wręczono też nagrody w klasyfikacji drużynowej, która uwzględniała wyniki tegorocznych mistrzostw w szachach szybkich i błyskawicznych.
I miejsce zajęła archidiecezja przemyska, II - księża palotyni, III - diecezja sandomierska.
Patronat nad wydarzeniem objął bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej.
Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r., co roku w innej diecezji. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. K. Domaraczeńko (diecezja drohiczyńska).
Od kilku lat mistrzostwa mają wymiar międzynarodowy i ekumeniczny. Rok temu mistrzem został duchowny prawosławny ks. Jan Kojło, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kożanach w archidiecezji białostocko-gdańskiej.