Nowy numer 43/2020 Archiwum

Sztandar i remiza na jubileusz

Uroczystą Mszą św. w archikolegiacie w Tumie rozpoczęły się obchody 100-lecia miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Co prawda, od utworzenia OSP w Tumie minęły już 102 lata, ale jubileusz postanowiono zorganizować razem z otwarciem nowej remizy.

Uroczystość odbyła się 19 sierpnia. Mszę św. celebrowali sufragan łowicki bp Wojciech Osial oraz ks. Piotr Nowak, proboszcz parafii pw. NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie. - O historii straży w Tumie i jej druhach się nie zapomina. I nie wolno zapomnieć. Nie zapomina się historii i nie zapomina się ludzi - mówił w homilii bp Osial.

Biskup poświęcił nowy sztandar jednostki. - Będziemy starali się wywiązać z obowiązku, jaki na nas spoczywa, aby kolejne pokolenia szły drogą prawdy, miłości i sprawiedliwości - mówił Łukasz Frątczak, prezes OSP w Tumie.

Wśród gości byli obecni przedstawiciele władz parlamentarnych - poseł na Sejm RP Marek Matuszewski, senator RP Przemysław Błaszczyk - oraz samorządowych z Wojciechem Zdziarskim, starostą łęczyckim i prezesem Związku Powiatowego OSP.

O strażakach z uznaniem wypowiedział się ks. Nowak - To osoby, na których zawsze możemy polegać, gotowe działać w chwilach najcięższej próby. Strażacy są społecznikami, którzy nie wahają się stawiać swojego życia i zdrowia dla dobra innych, aby nieść skuteczną pomoc bliźnim, ratować ludzkie życie i mienie - mówił tumski proboszcz.

Po Mszy św. pododdziały przemaszerowały przy dźwiękach Orkiestry Dętej z OSP w Tumie na plac przed archikolegiatą, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości, podczas której odznaczono najbardziej zasłużonych druhów i druhny oraz przybliżono historię straży. Na koniec była defilada do nowej strażnicy. Bp Osial poświęcił odnowioną remizę, wójt przekazał klucze, po czym strażacy zaprosili wszystkich zebranych na poczęstunek. Pododdziałami strażackimi dowodził st. kpt. Marek Mikołajczyk.

Tumską Straż Ogniową powołano do życia w 1916 roku. Obecnie do OSP Tum należy 90 druhów i druhen. W tym roku Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Łodzi nadało jednostce najwyższe odznaczenie - Złoty Znak Związku OSP.

Tumscy strażacy   Tumscy strażacy
Archiwum parafii w Tumie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama