Nowy numer 42/2020 Archiwum

Przesłanie prosto do nieba

Pątnicy z Głowna dotarli na Jasną Górę. Ponad 200 osób pielgrzymowało pod hasłem: "Młodzi Duchem - wiosną Kościoła i nadzieją Ojczyzny".

Na szczycie jasnogórskim pielgrzymów powitał 24 sierpnia dziekan głowieński ks. Stanisław Banach. Najmłodsza pątniczka miała 3 lata, najstarsze osoby - po 85 lat. Średnia wieku wszystkich pielgrzymów to 35 lat.

Gdy pielgrzymka wchodziła na Jasną Górę, najmłodsi uczestnicy pielgrzymki wypuścili ku niebu 32 gołębie. To nawiązanie do tegorocznej 32. już z kolei pielgrzymki z Głowna oraz symbolicznie Ducha Świętego.

Pozostali pielgrzymi trzymali w rękach wysoko wzniesione barwy narodowe. W roku stulecia niepodległości Polski miało to swoisty wydźwięk.

Duchowym opiekunem pielgrzymki był ks. Zbigniew Kielan, wikariusz parafii św. Jakuba Apostoła w Głownie.

Pątnicy wyruszyli tradycyjnie 20 sierpnia. Pielgrzymują na święto Matki Bożej Częstochowskiej. Część z nich zostanie jeszcze w Częstochowie. Wrócą pociągiem do Głowna w poniedziałek 27 sierpnia. Będą witani przez mieszkańców na dworcu, skąd przemaszerują do kościoła św. Jakuba Apostoła, gdzie rozpoczęli pielgrzymi szlak.

To też tradycja tej pielgrzymki, która zachowała swoją tożsamość po podziale administracyjnym Kościoła w Polsce w 1992 roku. Choć Głowno po utworzeniu diecezji łowickiej weszło w jej skład, to pątnicy z tego miasta i dekanatu idą w terminie pielgrzymki łódzkiej.

Z pątnikami spotkali się biskupi łowiccy. Biskup pomocniczy Wojciech Osial towarzyszył im przy wyjściu, natomiast ordynariusz bp Andrzej F. Dziuba odprawił dla nich Mszę św. w kaplicy w pobliżu Łasku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama