Nowy numer 42/2020 Archiwum

Jednym kliknięciem bliżej świata

Dyrektorzy 250 szkół z woj. łódzkiego podpisali umowę na dostęp do szerokopasmowego internetu w ramach rządowego programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Szefowie placówek oświatowych przyjechali do Kowies w powiecie skierniewickim, żeby w obecności ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego i wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua podpisać stosowne dokumenty.

Minister podkreślił role programu dla małych miejscowości. - Spotykając się w Kowiesach chcemy pokazać jakie znaczenie ma budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej i całej infrastruktury telekomunikacyjnej dla takich niewielkich miejscowości. Dla małych ośrodków jest to nawet czasami dużo ważniejsze niż drogi. Dlatego, że w największym stopniu zbliża do świata. Przez dużo lepszą łączność, dzięki porządnej infrastrukturze jaką oferujemy, przez jedno kliknięcie myszy - mówi M. Zagórski.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna jest publiczną siecią telekomunikacyjną, jej operatorem został Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy, który odpowiedzialny jest za uruchomienie w szkołach internetowego łącza, a następnie utrzymanie sieci. NASK poza dostarczeniem szkołom usług dostępu do internetu, zapewni system bezpieczeństwa oraz treści edukacyjne, które będą wykorzystywane w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych.

Jeszcze w tym roku umowy podpisać ma 1500 placówek, z czego 600 znajduje się w woj. łódzkim. Docelowo programem mają zostać objęte wszystkie szkoły w Polsce.

- Wartość tego programu polega przede wszystkim na tym, że jest on, po pierwsze, dla wszystkich, a po drugie, że jest finansowany w całości ze środków publicznych. Nie tylko budowa, ale także późniejsza eksploatacja. Oznacza to, że dostarczany sygnał będzie opłacany z budżetu państwa. Powstaje także podstawowa infrastruktura wewnątrz szkoły, tak żeby sygnał nie docierał tylko do sekretariatu i do dyrektora, ale żeby przede wszystkim mogli korzystać z niego uczniowie - zaznacza szef resortu cyfryzacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama