Nowy numer 3/2021 Archiwum

Gwiozda co 3 metry

– My, Księżacy, kochamy swoją kulturę i jesteśmy z niej bardzo dumni, ale też potrafimy dostrzec to umiłowanie ludowości u innych – mówił Krzysztof Jan Kaliński, burmistrz Łowicza.

Gwiozda Łowicko to nagroda przyznawana dorocznie przez włodarza Łowicza w dwóch kategoriach – twórczości ludowej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej. Nazwa pochodzi od gwiozdy, czyli tradycyjnej okrągłej łowickiej wycinanki. Z kolei „Łowicko” to charakterystyczna dla regionu gwarowa wymowa. Płyty z hartowanego szkła kryjące wycinankę i nazwisko uhonorowanego wmurowane są w chodnik Starego Rynku, tworząc Aleję Gwiozd, na wzór alej sportowców czy aktorów. Od 2011 r. wyróżniono w ten sposób ponad 20 osób i zespołów propagujących regionalną twórczość i tradycję.

2 września do tego grona dołączyła Janina Kuczek, 73-letnia hafciarka z Gągolina Południowego. Gdy miała 20 lat, opuściła podkarpacką Lutczę i zamieszkała na ziemi łowickiej. Zauroczona sztuką regionu, szybko nauczyła się ludowego rękodzieła. Pracowała w „Sztuce Łowickiej”, szydełkowała i kończyła kurs haftu. Specjalizuje się w hafcie Richelieu, czyli ażurowym, imitującym koronkę. Jest laureatką wielu konkursów. Jej prace i kunszt znane są nie tylko w kraju. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Swoje wieloletnie doświadczenie przekazuje młodszym, ucząc ich trudnej sztuki haftowania. Kolejną wyróżnioną została wycinankarka Czesława Kaczyńska, która jest jedną z nielicznych kurpiowskich artystek kultywujących tradycję cięcia papieru. Urodziła się w 1943 r. w kurpiowskich Strzałkach. Zajmuje się nie tylko rozpowszechnianiem wycinanek ludowych, ale również haftem, tradycyjnym obrzędem wypieku chleba czy koronkarstwem. Wielokrotnie zdobywała nagrody w konkursach rękodzielniczych. Podczas rozmaitych warsztatów chętnie dzieli się swoją wiedzą i talentem z innymi. Jest prezesem i założycielką Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich, a także szefową Oddziału Kurpiowskiego STL w Ostrołęce. Gwiozdę Łowicką ma na Starym Rynku także Zofia Mycka z podłowickiego Strzelcewa. Posiada nieprzeciętny talent kulinarny. W prasie i telewizji promuje potrawy charakterystyczne dla Łowickiego, w tym niezrównane w smaku pierogi. Od dzieciństwa jest mocno osadzona w tradycji Księstwa Łowickiego, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Podkreśla ją przez łowicką gwarę. Tworzy także wieńce dożynkowe, wykonuje haft płaski i koralikowy, zajmuje się wyrobem swetrów, koronek oraz lalek łowickich. Mimo 76 lat pogoda ducha jej nie opuszcza. Została nawet łowicką królową dowcipu. W kategorii upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej uhonorowano łowickiego skrzypka Józefa Kossowskiego, który niestety nie doczekał ceremonii. Jego pogrzeb odbył się kilka dni przed uroczystością. Gwiozdę odsłonili najbliżsi zmarłego muzyka. Urodzony w 1934 r. w Piaskach koło Żychlina, związał się z Łowiczem w połowie lat 70. ub. wieku. Występował z wieloma kapelami ludowymi. Swoim talentem wspierał również zespoły regionalne, m.in. Blichowiaków, Koderki, Boczki Chełmońskie. Ostatnio należał do zespołu śpiewaczego Ksinzoki. Występował także solo.

Burmistrz Łowicza podkreśla, że aleja wpisała się w architekturę miasta. – Niektórzy nawet obchodzą ją bokiem z szacunku dla uhonorowanych – zauważył. Aleja ma już prawie 90 metrów. Gwiozdy rozmieszczone są co 3 metry. Włodarz miasta zapewnia, że miejsca na kolejne nie zabraknie. Niedzielne uroczystości zakończyły się w sali barokowej łowickiego muzeum. Zgromadzonych na rynku do gmachu instytucji odprowadziła kapela ludowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama