GN 30/2021 Archiwum

W środku czy na zewnątrz?

Dyrektor „Klasyka” zaprosił starszą młodzież do poważnej rozmowy o Kościele, który służy zbawieniu nawet wtedy, gdy niektórzy ludzie Kościoła dopuszczają się przestępstw.

Tegoroczny Tydzień Wychowania trwał od 9 do 15 września. Przebiegał pod hasłem: „W poszukiwaniu drogi” i nawiązywał do planowanego na jesieni w Rzymie Synodu Biskupów o młodzieży. Jak co roku w obchody włączył się Zespół Szkół im. ks. S. Konarskiego w Skierniewicach. Społeczność „Klasyka” tydzień modlitw za uczniów, nauczycieli, wychowawców i rodziców rozpoczęła od niedzielnej Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na Widoku. Katolicka placówka na wspólną Eucharystię zaprosiła okoliczne szkoły: w poniedziałek – uczniów szkół podstawowych do VI klasy włącznie, we wtorek – starszych uczniów podstawówek oraz gimnazjów i szkół średnich.

W homilii, w nawiązaniu do Ewangelii o powołaniu apostołów, ks. Piotr Karpiński, dyrektor „Klasyka”, przypomniał trzy etapy zakładania przez Jezusa Kościoła – wysłanie 72 w parach po dwóch, wybór Dwunastu i ustanowienie Piotra głową Kościoła. W związku ze skandalami, o jakich słychać w Kościele, kapłan pytał: „Czy nie lepiej by było, aby Chrystus Kościoła nie zakładał?”. Odpowiadając, podkreślił, że nawet gdy niektórzy ludzie Kościoła dopuszczają się przestępstw, Kościół nadal jest chciany przez Jezusa i służy zbawieniu. Kapłan w punktach przedstawił, jak należy się zachować wobec zgorszenia i skandali. Kończąc, podkreślił, że każdy z obecnych musi odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie jest: czy wewnątrz Kościoła, jako jego członek, czy na zewnątrz, jako obserwator.

Homilia zakończyła się wyznaniem wiary i dziękczynieniem za Kościół. Przez cały tydzień w auli szkolnej uczniowie uczestniczyli w modlitwach, słuchali Ewangelii dnia wraz z komentarzem i modlili się do Ducha Świętego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama