Odbyła się XIX Pielgrzymka Katechetów i Nauczycieli Diecezji Łowickiej. Ok. 300 osób wędrowało przez tereny, gdzie toczyły się walki podczas I wojny światowej.
Miejsce i hasło dorocznych pielgrzymek katechetów i nauczycieli w diecezji łowickiej ma związek z aktualnymi wydarzeniami. Co roku układana jest inna trasa. Na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wybór padł na rejon walk podczas I wojny światowej, ponieważ ten konflikt zburzył dotychczasowy układ między mocarstwami, co dało szansę na odbudowanie polskiej państwowości.
W tym roku katecheci, nauczyciele, a nawet uczniowie, wyruszyli 22 września z kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Kurdwanowie do kościoła pw. Świętej Trójcy w Bolimowie.
Po drodze, w Huminie, minęli kamienne mauzoleum z czasów I wojny światowej. Pochowani są tam żołnierze armii niemieckiej i rosyjskiej. Prawdopodobnie są tam też prochy Polaków, którzy zasilali szeregi armii zaborców. W tym rejonie na przełomie 1914 i 1915 roku toczyły się zacięte walki. Pod Bolimowem Niemcy po raz pierwszy na froncie wschodnim użyli broni chemicznej. Szacuje się, że na tym obszarze poległo ok. 70 tys. żołnierzy.
Hasło tegorocznej pielgrzymki: "Ewangelia drogą do wolności" to przesłanie przypominające, że Chrystus wyzwala człowieka z wszelkiego zła, a ludzie duchowo wolni mogą walczyć i utrzymać niepodległość dla siebie i rodaków.
W czasie 10-kilometrowej wędrówki pielgrzymi odmawiali różaniec, śpiewali piosenki religijne i patriotyczne. Wysłuchali też opowieści Zbigniewa Zagajewskiego. Historyk ubrany w przedwojenny mundur polskiego żołnierza mówił m.in. o roli Kościoła w odzyskaniu polskiej niepodległości.
W Huminie do pielgrzymów dołączył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, który w Bolimowie przewodniczył Mszy św. Koncelebrowali ją kapłani towarzyszący pielgrzymom, m.in. ks. Sławomir Sobierajski, dziekan łęczycki, główny organizator pielgrzymki oraz ks. Wiesław Wronka, wikariusz generalny i dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej kurii łowickiej.
W Bolimowie pielgrzymi skorzystali z gościny miejscowych parafian, którzy serwowali grochówkę, kawę i herbatę oraz słodkie przysmaki.
Pielgrzymka miała charakter edukacyjny. Zarówno ks. Krzysztof Knych, proboszcz parafii w Kurdwanowie, jak i ks. Krzysztof Chojnacki proboszcz parafii w Bolimowie, przedstawili historię swoich parafii i świątyń.
Pielgrzymka zakończyła się aktem oddania się Matce Bożej. Zawierzenie na wzór milenijnego poprowadził bp A.F. Dziuba.