Nowy numer 2/2021 Archiwum

W wolnym związku z Jezusem

– Nie zawsze możemy jechać razem na rekolekcje, a często wystarczy jeden dzień, by przypomnieć sobie, że Bóg jest – mówi Ola.

Głównym organizatorem II Diecezjalnego Spotkania Młodych był ks. Jacek Zieliński, duszpasterz młodzieży diecezji łowickiej. Pomocą służyli mu księża i młodzież, która włożyła wiele serca, żeby przygotować wydarzenie. W tym roku młodzi spotkali się 15 września w muszli koncertowej w Łowiczu pod hasłem: „Ku wolności”. Na scenie swoim świadectwem podzielili się Wyrwani z Niewoli oraz ks. Jakub Bartczak. Spotkanie rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty, które poprowadziła schola stworzona ze służby muzycznej Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej na Jasną Górę i ochotników.

– W zeszłym roku przyjechałam jako uczestnik. W tym roku zaangażowałam się w śpiew w scholi. Jestem wdzięczna, że mogę wziąć udział w tym wydarzeniu, a dodatkowo dać coś z siebie innym. To dla mnie ważne, bo jeśli dostałam talent od Pana, to powinnam i chcę się nim dzielić. W dodatku to pokazuje, że młodzi diecezji potrafią trzymać się i tworzyć razem – mówi Magda Barlak z Sochaczewa.

Po zawiązaniu wspólnoty na scenie zaprezentował się zespół Spes Nostra, który tworzą księża Paweł Olszewski, Marcin Moks i Michał Skupiński, a wspomagali ich Maciej Miklaszewski i Maciej Czapnik. Następnie młodych słowem i muzyką porwali Wyrwani z Niewoli, czyli Jacek „Heres” Zajkowski i Piotr Zalewski. Młodzież jeszcze długo po koncercie rozmawiała z nimi, dopytywała o inne wydarzenia. Dużą uwagę zebranych przykuł ks. Bartczak, czynny raper, który dał świadectwo o wolności. – Od szerokich spodni, od łysej głowy, od rapu... Nie myślałem, że można być księdzem, a jednak. Początkowo chciałem iść do franciszkanów, ale mama nalegała, bym był bliżej domu. Zawsze myślałem, że księża diecezjalni są drętwi. Pomyślałem wtedy, że jeśli iść za Panem Bogiem, to mogę iść i do tych drętwych – mówił ks. Bartczak. – Tuż przed święceniami miałem taką pokusę, że jeśli ludzie żyją w wolnych związkach, nieformalnych, niesakramentalnych, bo czują się w tym wolni, to i ja mogę żyć tak z Jezusem. Na szczęście moi przełożeni z seminarium szybko zorientowali się, że mam problem z wolnością, czyli odpowiedzialnością. Poszedłem przemodlić to do kaplicy i wtedy dotarło do mnie, że za „wolnością” kryło się moje tchórzostwo, co koledzy powiedzą itd. Na modlitwie odkrywałem, kim tak naprawdę jestem – świadczył ks. Jakub.

Punktem centralnym wydarzenia była Eucharystia, której przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, a słowo do zgromadzonych wygłosił bp Wojciech Osial, biskup pomocniczy.

– Sam Jezus jest dla nas wolnością i On nas do niej zaprasza. Jezus jest najlepszym drogowskazem do wolności. Dla mnie wolność to podejmowanie wyborów i branie za nie odpowiedzialności. Nikt niczego mi nie nakazuje, ewentualnie wskazuje, tak jak Jezus. Hasło spotkania obejmuje każdy aspekt wolności. Wpisane jest też w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, co dla nas, Polaków, jest ważne – podsumowuje wydarzenie Magda Barlak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama