GN 30/2021 Archiwum

Chętnych nie brakuje

21 października odbędą się wybory samorządowe. Listy kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast są już zamknięte.

Termin zgłoszeń upłynął o północy 26 września. Tym razem rządy rad samorządowych oraz piastujących najwyższe stanowiska w miastach i gminach będą trwać 5 lat. Kolejną zmianą jest ograniczenie sprawowania funkcji wójta, burmistrza i prezydenta miasta do dwóch kadencji. Zmiany obowiązują od tych wyborów, więc dotychczasowi włodarze mogą ubiegać się o ponowny wybór.

W Kutnie o kolejną kadencję prezydenta miasta stara się Zbigniew Burzyński. Do wyborów startuje z własnego komitetu wyborczego. Jego rywalami będą Rafał Małyszek (Kukiz'15), Janusz Pawlak (Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska) i Ewa Rzymkowska (PiS).

W Łęczycy o fotel burmistrza ubiegają się obecnie pełniąca obowiązki włodarza miasta Monika Kilar-Błaszczyk (PiS), a także Paweł Kulesza z Komitetu Wyborczego Wyborców dla Łęczycy oraz Krzysztof Urbański i Krzysztof Lipiński startujący z własnych komitetów wyborczych.

Obecny burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński ubiega się ponowny wybór z komitetu Łączy nas Łowicz i powiat łowicki. W reelekcji chcą mu przeszkodzić Mariusz Siewiera (Lowickie.pl), Michał Sobczak (Porozumienie Łowickie) Jakub Wolski (PiS) i Paweł Kolas z własnego komitetu wyborczego.

W Skierniewicach prezydent tego miasta Krzysztof Jażdżyk popierany jest w wyborach na kolejną kadencję przez Komitet Wyborczy Stowarzyszenia "Razem dla Skierniewic". Jego kontrkandydatami są Leszek Jek (Koalicja Obywatelska) i Janusz Marek Pastusiak (PiS).

W Rawie Mazowieckiej obecny burmistrz Dariusz Misztal (PiS) będzie rywalizował z Anettą Małachowską z komitetu Twoje Miasto - Twój wybór oraz Piotrem Irlą i Zbigniewem Sienkiewiczem, którzy startują z własnych komitetów wyborczych.

Kolejną kadencję urząd burmistrza Sochaczewa chce sprawować Piotr Osiecki, który do wyborów stratuje z komitetu Sochaczewskie Forum Samorządowe. Jego rywalami są Łukasz Dąbrowski (Koalicja Obywatelska) i Marek Gołkowski (komitet Bezpartyjni Samorządowcy).

W Żyrardowie prezydentem miasta chce zostać 5 osób: Łukasz Choiński (PiS), Grzegorz Obłękowski (Koalicja Obywatelska), Marcin Rosiński i Lucjan Chrzanowski z własnych komitetów wyborczych oraz Ewa Springer-Kakiet (Komitet Wyborczy Krzysztofa Rdesta "Ty jesteś najważniejszy").

Żeby zostać wybranym na urząd prezydenta miasta, burmistrza lub wójta, trzeba uzyskać 50 proc. poparcia wśród głosujących. Jeżeli I tura nie przyniesie rozstrzygnięcia, w II - 4 listopada - zmierzą się tylko dwaj kandydaci, którzy uzyskali najwyższy wynik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama