GN 30/2021 Archiwum

Prawie wszystko wiadomo

I tura przyniosła rozstrzygnięcia w większości gmin w regionie. 4 listopada dogrywka o fotel burmistrza odbędzie się m.in. w Łowiczu, Łęczycy i Rawie Mazowieckiej.

Tegoroczne wybory samorządowe cieszyły się sporym zainteresowaniem. Frekwencja była wyższa niż podczas poprzednich. 21 października w województwie łódzkim do lokali wyborczych wybrało się prawie 57 proc. uprawnionych, w mazowieckim – prawie 60 proc. Największą frekwencję w naszym regionie – po 70 proc. – odnotowano w gminach Żelechlinek i Czerniewice (powiat tomaszowski).

Podobna była też w gminie Regnów (powiat rawski). Ale już w sąsiedniej gminie Sadkowice nie przekroczyła 40 proc. Po raz pierwszy oddawano głosy do przezroczystych urn i po raz pierwszy wybierano wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, radnych gmin i powiatów, a także przedstawicieli w sejmikach wojewódzkich na 5-letnie kadencje. Największe emocje towarzyszyły wyborom na włodarzy miast i gmin. Niektórzy kandydaci nie pozostawili konkurentom złudzeń. Tak było w Skierniewicach, gdzie o prezydenturę ubiegało się ostatecznie tylko dwóch kandydatów – dotychczasowy włodarz Krzysztof Jażdżyk, startujący z KW Stowarzyszenia Razem dla Skierniewic, oraz popierany przez PiS Marek Pastusiak. Zdecydowanie zwyciężył K. Jażdżyk. Podobnie w Kutnie, gdzie dotychczasowy prezydent miasta Zbigniew Burzyński uzyskał ponad 60-procentowe poparcie i rozpocznie piątą kadencję na tym stanowisku. Druga tura wyborów odbędzie się natomiast w Łowiczu. Burmistrz tego miasta Krzysztof Jan Kaliński jest faworytem. W I turze uzyskał ok. 40 proc. poparcia. Startował z własnego komitetu wyborczego. Jego kontrkandydatem w II turze będzie popierany przez PiS Jakub Wolski, który uzyskał ok. 20 proc. głosów. W Łęczycy pierwszą turę walki o fotel burmistrza wygrała Monika Kilar-Błaszczyk (PiS). Dotychczas sprawowała obowiązki burmistrza miasta. W dogrywce zmierzy się z Pawłem Kuleszą z KW Wyborców dla Łęczycy. Również w Rawie Mazowieckiej burmistrza wyłoni II tura. 4 listopada okaże się, czy na kolejną kadencję rawianie wybiorą Dariusza Misztala (PiS) czy Piotra Irlę, który startował z własnego komitetu wyborczego. Do niespotykanej sytuacji doszło w gminie Daszyna (pow. łęczycki). Pierwszą turę wygrał dotychczasowy wójt, który od maja siedzi w areszcie. Zbigniew W. jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, której celem było wyłudzanie dotacji rolniczych. Nie przyznaje się do winy. Ponieważ nie został skazany, mógł ubiegać się o urząd wójta i uzyskał bardzo duże poparcie wyborców – 48,43 proc. Do tego, żeby już w I turze został wybrany wójtem na kolejną kadencję, zabrakło 28 głosów. Jeśli wygra wybory, lecz później zostanie skazany, może stracić mandat. Więcej o wyborach w następnych numerach i na:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama