Nowy numer 43/2020 Archiwum

Starzy i nowi włodarze

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki głosowania w II turze wyborów samorządowych w naszym regionie. Będą zmiany na stanowiskach burmistrzów miast, m.in. w Rawie Mazowieckiej i Łęczycy.

Liczenie głosów w II turze wyborów przebiegło sprawnie. Już nocą na stronie PKW pojawiły się wyniki obwodowych komisji wyborczych. Wybierano wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy nie zostali wyłonieni podczas I tury wyborów 21 października.

Wyrównane wyniki były w Łęczycy. Wykonująca zadania i kompetencje burmistrza Monika Kilar-Błaszczyk, popierana przez PiS, uzyskała 2321 głosów i przegrała z Pawłem Kuleszą, przewodniczącym Rady Miasta, który startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Dla Łęczycy. Głosowało na niego 2555 łęczycan, co przełożyło się na 52,4 proc. oddanych wszystkich ważnych głosów.

W Łowiczu nie było niespodzianki. Urzędujący burmistrz Krzysztof Jan Kaliński uzyskał 67,8 proc. głosów i wygrał z Jakubem Wolskim (PiS).

Natomiast w Rawie Mazowieckiej włodarza miasta Dariusza Misztala, popieranego przez PiS, zastąpi Piotr Irla startujący z własnego komitetu wyborczego. Uzyskał w II turze o 843 głosy więcej, co dało mu 56,16 proc. poparcia.

W sąsiedniej Białej Rawskiej Wacław Jacek Adamczyk ponownie zostanie burmistrzem. W II turze poparło go 62,13 proc. głosujących. Kontrkandydata Bogdana Jana Pietrzaka - 37,87 proc.

W Żyrardowie już przed wyborami było wiadomo, że miasto będzie miało nowego prezydenta w związku z aresztowaniem Wojciecha J., pełniącego ten urząd. W nowej kadencji prezydentem zostanie Lucjan Chrzanowski, wiceprezydent tego miasta i przez ostatnie miesiące sprawujący obowiązki głównego włodarza. Uzyskał  60,89 proc. ważnych głosów. Rywalizująca z nim w II turze Ewa Springer-Kakiet - 39,11 proc.

W Sannikach, w jednym z najmłodszych miast w Polsce, w II turze zmierzyli się dotychczasowy włodarz Gabriel Wieczorek (startujący z własnego komitetu wyborczego) i popierany przez PSL Dariusz Wachowicz. Różnica była niewielka - 20 głosów więcej uzyskał G. Wieczorek i będzie piastował najwyższy urząd w mieście i gminie przez kolejne 5 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama