GN 03/2020 Archiwum

Śpiew i katechizm

W skierniewickim kinoteatrze Polonez odbył się wzruszający koncert pieśni patriotycznych "Źródła dla Niepodległej". Koncert został zorganizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W trakcie wydarzenia wykonano dwanaście utworów, a na scenie wystąpiło ponad stu uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Źródła". Uroczysty koncert rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego, po nim dzieci wyrecytowały "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy, po którym popłynęły melodie pieśni legionowych. Poszczególne utwory przeplatane były krótkimi wprowadzeniami przybliżającymi publiczności rys historyczny wydarzeń, o których była mowa w prezentowanych pieśniach patriotycznych. Występy artystów uatrakcyjniły efekty specjalne, stroje ułańskie, inscenizacje i dekoracje kwiatowe przygotowane przez rodziców.

Występy artystów uatrakcyjniły stroje i dekoracje   Występy artystów uatrakcyjniły stroje i dekoracje
Archiwum NSP "Źrodła"
Największych wzruszeń dostarczyły takie pieśni jak "O mój rozmarynie", "Białe róże" czy pieśń I Brygady Legionów Polskich "My, pierwsza brygada", do której słowa powstawały w kwaterach i w okopach. We wspomnieniach z tamtych czasów oficer legionów Zygmunt Pomarański podaje: "Przed bitwą pod Łowczówkiem, na parę dni przed świętami Bożego Narodzenia, orkiestra nasza z kieleckich strażaków, zagrała nam marsza. Melodia sprawiła na nas wrażenie olbrzymie, nie mieliśmy jeszcze do niej słów, a mimo to przebrzmiewająca z niej moc tonów, związana z realiami nadchodzącej bitwy, była nam bliska. Usłyszeliśmy rozkaz dowódcy batalionu - »bagnet na broń!« i pod jej wrażeniem poszliśmy do ataku."

Na koniec uroczystości, zgodnie z tradycją szkoły, dyrektor Konrad Siek wręczył wszystkim nowym uczniom polską flagę. Po koncercie wszyscy uczniowie oraz obecne na sali dzieci dostały drobny, słodki upominek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama