Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ryngraf i Świeca Niepodległości

W archikolegiacie w Tumie znajduje się replika świecy ze Świątyni Opatrzności Bożej. Zapłonął na niej ogień z oryginału, który ofiarował Polakom Pius IX.

W ten sposób zakończono parafialne obchody 100-lecia polskiej niepodległości. Od maja do października każdego 11. dnia miesiąca w tumskiej archikolegiacie odbywały się spotkania modlitewne "Vota Niepodległej", w których brali udział przedstawiciele różnych stanów, m.in. rolnicy, strażacy, żołnierze i policjanci.

Świeca zapłonęła 11 listopada. - Zapalana będzie co roku w dniu Narodowego Święta Niepodległości - mówi ks. Piotr Nowak, proboszcz parafii NMP i św. Aleksego w Tumie.

Proboszcz przywiózł ogień ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie odpalił go od Świecy Niepodległości, którą ofiarował Polakom 151 lat temu papież Pius IX. Polski nie było wtedy na mapie Europy. Ojciec Święty przekazał świecę na zakończenie uroczystości kanonizacji św. Jozafata Kuncewicza. "Zapalcie ją w wolnej Warszawie" - miał powiedzieć. Uczyniono to po raz pierwszy w 1920 roku. Ponownie zapalono ją na 100-lecie niepodległości.

Wśród parafian i odwiedzających tumską archikolegiatę turystów sporym powodzeniem cieszyły się małe repliki Świecy Niepodległości. 50 sztuk rozeszło się błyskawicznie. Ksiądz Nowak zapewnia, że świece wkrótce będą dostępne.

Ks. Piotr Nowak zapala Świecę Niepodległości w Tumie   Ks. Piotr Nowak zapala Świecę Niepodległości w Tumie
P. Pisera

Kolejnym akcentem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Tumie było odsłonięcie ryngrafu z przesłaniem dla kolejnych pokoleń Polaków. Zaprojektował go Norbert Tomczak z Krakowa. Ten symbol patriotyczno-religijny umieszczony został w kruchcie świątyni.

Okazją do przyjrzenia się dziełu krakowskiego artysty będzie promocja książki ks. Nowaka "TumJest". Rozpocznie się w niedzielę 18 listopada o 16.00. Po niej wystąpi śpiewak i instrumentalista Adam Strug, popularyzator pieśni polskich przekazywanych wyłącznie w tradycji ustnej. Wykona pieśni zaduszne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL