Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pamiętali o biskupie jubilacie

Biskup senior Józef Zawitkowski skończył 80 lat. Z okazji urodzin napłynęły do jubilata życzenia z różnych stron Polski i świata. Obok ciepłych słów nie zapomniano o modlitwie.

W dniu urodzin za jubilata w bazylice katedralnej w Łowiczu została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna. Eucharystii przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, z którym modlili się bp Wojciech Osial i bp Marek Marczak, a także kapłani z różnych stron diecezji, przełożeni i alumni WSD w Łowiczu, siostry zakonne i licznie przybyli wierni.

- Raduję się, że przedstawiciele tak wielu struktur, instytucji, wspólnot modlą się razem w tej katedrze, w której biskup posługiwał najpierw jako proboszcz, potem jako biskup pomocniczy, a teraz jako biskup senior. Zapraszam wszystkich do modlitwy. Każdy niech w swoim sercu wzbudzi dar wdzięczności Bogu za osobę biskupa jubilata - mówił bp ordynariusz.

Następnie ks. Robert Kwatek przeczytał list od bp. Zawitkowskiego, w którym wyjaśnia on powody swojej nieobecności. "Jestem w domu rodzinnym w Wale i chcę modlić się z rodzeństwem w ciszy w żdzarskim kościele, aby reszta dni moich była dziękczynieniem Bogu, Matce Bożej, mojej Księżnej Łowickiej, i dobrym ludziom, którzy swoją modlitwą zbudzili mnie ze śpiączki. Bóg Wam zapłać! Na świętowanie jestem jeszcze za słaby. Niech mi księża biskupi i zebrani dziś w katedrze wybaczą i usprawiedliwią moją nieobecność. Jeśli Pan Bóg da mi życie i siły, znajdę też okazję, aby wszystkim i każdemu podziękować. Bóg Wam zapłać. Księży biskupów o błogosławieństwo proszę z czcią głęboką i wdzięcznością. Zostańcie z Bogiem" - napisał bp Zawitkowski.

W dniu urodzin za biskupa jubilata modlono się w katedrze łowickiej   W dniu urodzin za biskupa jubilata modlono się w katedrze łowickiej
Janusz Szwarocki
Podczas homilii ordynariusz łowicki przypomniał najważniejsze daty i wydarzenia z życia biskupa seniora. Po Mszy św. wierni złożyli podpisy na przygotowanych kartkach, które wraz z darem - ornatem z wizerunkiem św. Jana Pawła II - zostały przekazane jubilatowi jako wyraz wdzięczności.

W niedzielę za bp. Józefa modlono się w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej. Eucharystii przewodniczył sam jubilat. Po życzeniach wierni i kapłani wysłuchali koncertu "Wolność krzyżami się mierzy", do którego scenariusz napisał bp Zawitkowski. Pomysłodawcą wydarzenia jest Eugeniusz Włoczyk, organista parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach. Wykonawcami byli śpiewacy połączonych chórów - skierniewickiego Cantores Cordis Iesu oraz Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej pod dyrekcją Ewy Szałapskiej. Śpiewakom akompaniował Piotr Staniak, organista parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie. Teksty recytowali uczniowie z Makowa. Program wpisał się w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Z okazji urodzin życzenia nadesłała m.in. prezydentowa Karolina Kaczorowska, wdowa po Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie.

Także my dołączamy się do życzeń, prosząc Boga o zdrowie, siły i błogosławieństwo od Pana na dalsze lata życia i posługi księdza biskupa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama