Nowy numer 43/2020 Archiwum

Z medalami od premiera

W Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość uhonorowania najbardziej zasłużonych mieszkańców województwa okolicznościowymi odznaczeniami na 100-lecie polskiej niepodległości.

Przyznał je premier Mateusz Morawiecki. Medale "100-lecia Odzyskania Niepodległości" wręczył w poniedziałek 10 grudnia wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

- Otworzyliście Państwo nowe obszary ludzkiej aktywności. Wskazaliście drogę działania waszym współpracownikom i zastępcom, zdobywając autorytet i podziw w kraju, jak i zagranicą. Dzisiaj, w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, staje przed wami Rzeczpospolita Polska, aby nadanymi medalami wyrazić swoje uznanie i ogromną wdzięczność. Wierzę, że na naszej uroczystości są obecni duchem nasi przodkowie, którzy przed stu laty wymarzyli wolną sobie Ojczyznę - mówił wojewoda łódzki.

W gronie 39 wyróżnionych znalazł się bp Józef Zawitkowski, który w imieniu odznaczonych zabrał głos. - Przyjęliśmy ten medal ze wzruszeniem i wielką wdzięcznością. Dziękuję wszystkim, którzy nosicie znamiona miłości do ojczyzny w swoim sercu, a tam w żyłach płynie biało-czerwona krew - mówił biskup.

Po zakończeniu uroczystości goście zostali zaproszeni do wysłuchania koncertu w wykonaniu utalentowanych studentek Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Premier Mateusz Morawiecki na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przyznał także odznaczenia weteranom wojennym, społecznikom, lekarzom, duchownym, przedsiębiorcom, nauczycielom, artystom i opozycjonistom z województwa łódzkiego. Wręczył je wczoraj wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Wśród nagrodzonych znalazły się osoby z terenu diecezji łowickiej: radny miasta Skierniewice - Jan Czubatka, renomowany specjalista - genetyk Roch Włodzimierz Doruchowski, naukowiec, specjalista w dziedzinie entomologii stosowanej - Jan Narkiewicz-Jodko, nauczycielka i wychowawczyni młodzieży z Rawy Mazowieckiej - Wanda Raczyńska-Sroga, rawski pasjonista - o. Leonard Załoga i wieloletni kapelan skierniewickiego szpitala - ks. Bogusław Zawierucha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama