Wzorem lat ubiegłych, pasterz diecezji bp Andrzej F. Dziuba skierował życzenia świąteczne do naszych Czytelników wraz z pasterskim błogosławieństwem.
Drodzy Czytelnicy i Przyjaciele "Gościa Łowickiego",
Święty Jan przypomina w Prologu: "Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas" (J 1,14). Zatem Syn Boży wziął na siebie "człowieczy los". Już nie trzeba Boga szukać w bezkresie niebios, stał się jednym z nas, "we wszystkim do nas podobny oprócz grzechu" (por. Flp 2,7). Dlaczego? "Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne" (J 3,16).
Bóg się rodzi w Betlejem, aby pomóc człowiekowi, aby uczynić go bardziej prawdziwym człowiekiem, będącym obrazem Boga (por. Rdz 1,27). To po to staje się małym dzieckiem, rodząc się w nieludzkich warunkach, abyśmy mogli stać się wielcy, podobni do Boga. Zawsze poniżenie dla Boga jest gwarancją wywyższenia człowieka.
Językiem, którym mówi dziś, jest słowo Boże. to język miłości, brzmiący bardzo harmonijnie w każdym otwartym sercu. Kto słucha takiego języka, ten ma szansę zapomnieć języka zła, gniewu i nienawiści, i zacząć mówić oraz żyć również miłością. Taki język działa cuda, od daru betlejemskiej szopki, która m.in. zwiastuje: "Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania" (Łk 2,14).
Święto Bożego Narodzenia pozwala odkryć prawdziwe oblicze Boga, właśnie w Jezusie betlejemskim, tak jak rozeznali to zwłaszcza pasterze (por. Łk 2,8-20) i Mędrcy (por. Mt 2,1-12). Jest to oblicze Boga, który bezgranicznie ukochał człowieka i nieustannie czeka na odpowiedź człowieka.
Bóg chrześcijan, rodzący się w Betlejem, ma twarz dziecka: "Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany" (Iz 9.50). Jest to znak, żebyśmy miłością otoczyli dzieci, czyli tych bezbronnych, zdanych na miłość lub jej brak ze strony dorosłych. Okazana miłość to m.in. dobre słowo, życzliwy uśmiech, pomoc materialna. Nie bójmy się być dobrzy w stosunku do najmniejszych.
Świętujmy godnie Boże Narodzenie i nasze odrodzenie w Jezusie Chrystusie, nie tylko indywidualne, ale w parafiach i innych wspólnotach, ruchach, stowarzyszeniach, grupach czy innych formach duszpasterskich. Nie zapominajmy jednak o naszych rodzinach.
Oto Jezus z Betlejem i Nazaretu nieustannie prowadzi nas do życia w łączności z Bogiem i do więzi z wszystkimi, którzy przez chrzest zanurzający w Jezusie Chrystusie stali się braćmi i siostrami.
Pragniemy także przyjąć dar nowego roku 2019, powierzając siebie samych, naszych bliskich oraz całą Ojczyznę i świat Bożej Opatrzności, która w darze Betlejemskiego Dziecięcia rodzi wielkie nadzieje i jednocześnie je umacnia.
Wejdźmy w świętowanie Bożego Narodzenia i w rok 2019 z błogosławieństwem:
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
bp Andrzej F. Dziuba
Życzenia błogosławionych świąt Bożego Narodzenia i mocy płynącej z betlejemskiej stajenki składa także redakcja.