Nowy numer 47/2023 Archiwum

"Katolik" z certyfikatem

Rawskie Katolickie Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II dołączyło do grona placówek certyfikowanych dokumentem "Szkoła Przyjazna Rodzinie".

Wręczenie certyfikatu odbyło się podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył bp Wojciech Osial. Biskup w homilii wiele miejsca poświecił rodzinie, która jest uprzywilejowaną wspólnotą, wezwaną do urzeczywistniania "wspólnej wymiany myśli pomiędzy małżonkami oraz troskliwego współdziałania rodziców w wychowywaniu dzieci". Kaznodzieja, wyrażając radość z faktu przyjęcia certyfikatu, jako wzór dla wszystkich rodzin wskazał Świętą Rodzinę. - Niech Nazaret przypomni nam, czym jest rodzina, czym jest komunia miłości, jej surowe i proste piękno, jej święty i nienaruszalny charakter. Niech nam pozwoli zobaczyć, jak słodkie i niezastąpione jest wychowanie w rodzinie, niech nauczy nas, że w sferze społecznej ma ono pierwszorzędne i niezrównane znaczenie - mówił.

Podczas Eucharystii Paweł Kwaśniak, prezes Zarządu Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, wręczył szkole certyfikat “Szkoła Przyjazna Rodzinie”, który przyznawany jest placówkom chroniącym dzieci przed treściami kwestionującymi znaczenie rodziny w życiu człowieka oraz podejmującym działania promujące wartości prorodzinne. Przyjęcie certyfikatu jest swego rodzaju gwarancją realizacji przez szkołę wychowania dzieci i młodzieży w duchu szacunku dla życia i rodziny. Jest też jasnym sygnałem dla rodziców, że szkoła dokłada wszelkich starań, by chronić dzieci przed szkodliwymi treściami, odwołującymi się do groźnych ideologii kwestionujących zasadniczą rolę małżeństwa i rodziny w życiu społecznym.

Certyfikat   Certyfikat
Archiwum "Katolika"
Warunkiem otrzymania przez szkołę certyfikatu jest podpisanie porozumienia, w którego ramach szkoła zobowiązuje się do organizowania warsztatów, szkoleń i różnego rodzaju programów skierowanych do uczniów, rodziców oraz nauczycieli, podkreślających pozytywną rolę rodziny w rozwoju osobowym człowieka. Certyfikowana placówka zobowiązuje się także do podejmowania działań uniemożliwiających osobom trzecim przekazywanie treści szkodliwych dla dzieci, w szczególności promujących przedwczesną inicjację seksualną, kwestionujących biologiczną oraz kulturową stabilność ról płciowych kobiet i mężczyzn oraz głoszących odrębność płci społecznej czy kulturowej od płci biologicznej, a także kwestionujących znaczenie rodziny. Przyjmując certyfikat, szkoła zobowiązuje się także do corocznego raportowania o swoich inicjatywach podjętych, aby promować życie i rodzinę.

- Prawie 5 lat temu postanowiliśmy zachęcić rodziców i pedagogów, aby nie wpuszczali do szkoły organizacji, które deprawują młodzież, które w swoich programach i realizowanych projektach mówią o rodzinie jako o rzeczywistości podejrzanej, które głoszą, że wszystko wolno, że nie ma żadnych zasad, oraz głoszą tezy, które odzierają z godności człowieka i odzierają ludzką seksualność z piękna i oddzielają seksualność od miłości i odpowiedzialności - mówił P. Kwaśniak.

Uczniowie szkoły, dziękując biskupowi, a także P. Kwaśniakowi, wręczyli gościom skromne prezenty, którymi były prace plastyczne uczniów "Katolika".

Młodzież podarowała gościom przygotowane prezenty   Młodzież podarowała gościom przygotowane prezenty
Archiwum "Katolika"
Warto wspomnieć, że certyfikat ma prawie 1000 szkół i przedszkoli, wśród których są: SP im. Powstańców Styczniowych 1863 roku w Lubochni, SP im. Marii Konopnickiej w Starej Wsi, SP im. Janusza Korczaka w Sadkowicach, Publiczna Katolicka SP im. św. Stanisława Kostki w Kutnie, Niepubliczna SP "Źródła" w Skierniewicach, Publiczne Gimnazjum SPSK w Kutnie, Gimnazjum Publiczne im. Władysława Stanisława Reymonta w Domaniewicach, Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Zespole Szkół nr 1 w Żychlinie, Gimnazjum im. Rodziny Rembelińskich w Zespole Szkół nr 1 w Krośniewicach, LO w Zespole Szkół nr 1 w Krośniewicach, a także Katolickie LO SPSK im. św. Stanisława Kostki w Kutnie, Prywatne LO Sióstr Niepokalanek im. Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanowie, Technikum SPSK w Kutnie oraz przedszkola: w Zespole Szkół w Sadkowicach, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lubochni i "Słoneczny Domek" w Rawie Mazowieckiej.

Po Mszy św. odbyło się świąteczne spotkanie   Po Mszy św. odbyło się świąteczne spotkanie
Archiwum "Katolika"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy