Nowy numer 43/2020 Archiwum

Niech uczą się nawzajem

Od 16 lat związany jest ze wspólnotą, dzięki czemu mógł poznać ją z każdej strony – od uczestnika rekolekcji aż po ich organizatora. Nowa funkcja to nowe wyzwania, obowiązki, pomysły, ale – jak sam zapowiada – nie będzie rewolucjonistą, a pokornym sługą.

Od stycznia funkcję głównego moderatora Ruchu Światło–Życie w diecezji łowickiej objął ks. Sylwester Bernat.

Najlepszy wzór

Swoją formację w Ruchu ks. Sylwester rozpoczął na II roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. Wtedy po raz pierwszy wyjechał na rekolekcje. Od tamtej pory, zwłaszcza będąc już kapłanem, nie ominął żadnego wyjazdu oazowego. Organizował także Oazy Modlitwy Dzieci Bożych. – Ostatnio przyszła mi taka myśl, że moje miejsce w Ruchu zawdzięczam modlitwie dzieci. Prostej, szczerej, prawdziwej, takiej, której uczymy się nawzajem – mówi.

Często wspomina o wzorach, z których chce jak najwięcej czerpać. – W Krościenku, gdzie oaza ma swój początek, jest kaplica Chrystusa Sługi. To w niej rozważałem, modliłem się przed podjęciem decyzji o przyjęciu funkcji moderatora. W życiu nie ma przypadków. Tego dnia, gdy przyjechałem na modlitwę i rozmowę z ks. Markiem Sędkiem, głównym moderatorem, przeczytałem Ewangelię o przyjmowaniu łask, podejmowaniu decyzji. Wtedy napisałem do ks. Grzegorza Gołąba wiadomość, że przyjmuję propozycję. W Krościenku wszystko ma swój początek. To tam odbywały się jedne z pierwszych rekolekcji prowadzonych przez ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu. On jest dla mnie niesamowitym wzorem. W ogóle w swojej przygodzie z oazą mam najlepsze wzorce. Zaczynając od Chrystusa oczywiście, przez ks. Blachnickiego, który zostawił nam fundament do kontynuowania dzieła, jakim jest Ruch Światło–Życie, ks. Stanisława Dusiłę, zwanego „Wujaszkiem”, który pokazał nam, jak powinna wyglądać oaza, ks. Tomasza Bojanowskiego, który prowadził oazę w Lubochni, gdzie się kształtowałem, aż po ks. Gołąba, który przez 21 lat zajmował się Ruchem w naszej diecezji. To są ludzie, którym m.in. zawdzięczam przygotowanie, trwanie i rozwijanie się we wspólnocie, i za to im dziękuję – dodaje nowy moderator.

Nabór trwa nieustannie

Doświadczenie ks. Sylwestra z pewnością ułatwia pełnienie nowej funkcji, choć objęcie jej po ks. Grzegorzu nie jest łatwym zadaniem. – Przyjaźnimy się, mam do niego ogromny szacunek i z szacunkiem chcę podejść do tego, co zostawił w diecezji: prężnie rozwijającego się Domowego Kościoła, małżeństw, całych rodzin należących do jednej formacji. Osobiście bliższa jest mi współpraca z dziećmi i młodzieżą, bo tym zajmowałem się od wielu lat – mówi ks. Bernat.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama