W Skierniewicach obchodzono 156. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod znajdującym się pod szpitalem obeliskiem upamiętniającym powstańców. Zapalili również znicze na grobach ośmiu powstańców styczniowych pochowanych na cmentarzu św. Józefa.
Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic, wojska, władz miasta i służb miejskich, Stowarzyszenie Tradycji 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty i młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 złożyli kwiaty i zapalili znicze. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic Jacek Stępowski przypomniał okoliczności wybuchu powstania i jego przebieg oraz wydarzenia tego okresu w rejonie skierniewickim i rawskim.
Największy oddział, który organizował się w okolicznych lasach, to formacja pułkownika Antoniego Jeziorańskiego. Zorganizowany w lasach radziwiłłowskich w sile 375 powstańców wykonał atak na wojskowy garnizon w Rawie Mazowieckiej. Garnizon carski w tym momencie liczył 160 żołnierzy. Walka o rawskie koszary była krótka. 4 lutego 1863 r. powstańcy zdobyli Rawę Mazowiecką, a Rosjanie wycofali się do Skierniewic.
Walki trwały również w puszczy bolimowskiej, gdzie stacjonował 150-osobowy oddział Władysława Strojnowskiego rozbity 7 lutego. Za pomoc powstańcom Bolimów pozbawiony został praw miejskich.
Potyczka miała miejsce również w miejscowości Strzyboga - W Skierniewicach znaleźli się najprawdopodobniej jeńcy którejś z tych bitew. Nasze dzisiejsze uroczystości odbywają się w miejscu, w którym 156 lat temu zaborca rosyjski z wrodzonym sobie okrucieństwem zamordował pojmanych powstańców. W okolicach tego obelisku zostali bestialsko rozsiekani kozackimi szablami i pikami. Zakopani na miejscu, które wzorem wschodniego okrucieństwa zostało stratowane końmi, by nikt nigdy nie dowiedział się o mogile bohaterskich powstańców. Cześć ich pamięci - mówił podczas uroczystości Jacek Stępowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic.
Po uroczystościach przy ulicy Sobieskiego zebrani przejechali na cmentarz św. Józefa, gdzie na grobach powstańców styczniowych zapalono znicze. Pochowani są tutaj: Tomasz Budzałek, Antonii Paradowski, Józef Gołębiowski, Michał Berkman, Józef Brzeziński, Józef Gogolski, Michał Brzostek i Leopold Gansner.
Uroczystości 156. rocznicy wybuchu powstania styczniowego zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic i skierniewicki Urząd Miasta.