Nowy numer 38/2023 Archiwum

Stare, ale jak nowe

Po rocznym pobycie w pracowni konserwatorskiej do świątyni parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej powróciły kolejne elementy zabytkowych organów.

Odnowieniem organów zajęła się firma Kamerton z województwa opolskiego. W zeszłym tygodniu rozpoczęły się prace montażowe oraz przygotowawcze do instalacji piszczałek i elementów mechanicznych.

W przyszłości zwiedzający rawską świątynię będą mogli wypróbować urządzenie do kalikowania, czyli nożnego uruchamiania miechu w organach, który będzie także odrestaurowany i uruchomiony.

Według zapisków, pierwsze organy w świątyni pojawiły się w 1766 roku. Ufundował je dziekan ze Skrzynny ks. Sitkiewicz. Najprawdopodobniej te organy były w 1857 roku remontowane. Miały 10 głosów i trakturę mechaniczną. W 1881 roku były już w złym stanie. Nie wiadomo, kto był ich twórcą.

Brak jest przekazów dotyczących funkcjonowania organów na początku XX wieku. Najwyraźniej zbyt mały instrument postanowiono rozebrać i w jego miejsce wybudować nowy, o odpowiadającej wówczas estetyce brzmienia i możliwościach technicznych międzywojennej szkoły organistowskiej. Prace przeprowadzono w 1936 roku.

Po wojnie organy z pewnością były poddawane pracom renowacyjnym i utrzymaniowym. Jak dotąd, największą z nich przeprowadzono w 2009 roku, kiedy odnowieniu wraz ze srebrzeniem cynkowych piszczałek prospektowych poddano frontową oprawę instrumentu.

Organy odrestaurowane są w ramach projektu "Rewitalizacja zespołu obiektów sakralnych pod wezwaniem NPNMP w Rawie Mazowieckiej w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Parafii". Projekt został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Całkowita wartość projektu realizowanego w latach 2016-2019 wynosi prawie 22 mln zł, w tym dofinansowanie z EFRR - niemal 15 mln zł.

Parafia uzyskała też dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.in. z Funduszu Promocji Kultury. Resztę mają pokryć parafianie, miasto Rawa Mazowiecka oraz Fundusz Kościelny.

W dalszym ciągu parafia nie zebrała jeszcze wszystkich wymaganych pieniędzy. Potrzebne jest dodatkowe wsparcie. Szczegóły na www.parafia.rawa-maz.pl/wesprzyj-renowacje.

Oficjalne oddanie do użytku budynków świątyni i kolegium pojezuickiego po renowacji zaplanowano na 1 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast