Nowy numer 42/2020 Archiwum

562. urodziny Skierniewic

Od Mszy św. w parafii św. Jakuba Apostoła rozpoczęły się obchody 562. rocznicy nadania Skierniewicom praw miejskich.

Od lat skierniewiczanie hucznie świętują urodziny swojego miasta. W tym roku uroczystość podzielono na 2 dni. Rozpoczęła ją Msza św. w parafii św. Jakuba. W Eucharystii, której przewodniczył ks. Jan Pietrzyk, proboszcz parafii, uczestniczyli przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Melon, radni miejscy, przedstawiciele policji i straży, a także wicestarosta skierniewicki Tadeusz Grotkowski. Były także poczty sztandarowe szkół i tłumy mieszkańców.

- Pierwszy wpis z nazwą Skierniewic pochodzi z 1359 roku, kiedy książę Ziemowit III spotkał się tutaj z abp. Jarosławem Bogorią ze Skotnik i potwierdził prawo arcybiskupów do kasztelanii łowickiej - przypomniał zebranym ks. Pietrzyk. - Skierniewce stały się miastem dzięki staraniom abp. Jana ze Sprowy herbu Odrowąż. Akt lokacyjny podpisano na zamku w Uniejowie 19 lutego 1457 roku. Ponieważ jest to wydarzenie tak bardzo ważne dla naszego miasta, dlatego gromadzi ono na Mszy św. przedstawicieli samorządu - prezydentów, starostów, radnych, poczty sztandarowe i mieszkańców, abyśmy wspólnie modlili się o dobro Skierniewic. Nasza obecność na Mszy św. świadczy o tym, że Skierniewice są miastem ludzi wierzących, że są miastem ludzi, którzy kochają Boga i swoją ojczyznę - mówił ks. Pietrzyk.

Po południu na rynku miejskim odbyły się dwa koncerty. Na imprezie "Najlepszego, Skierniewice" zagrały zespoły 2 plus 1 i Fokus Band. Na mieszkańców czekał też gorący poczęstunek.

Druga odsłona świętowania będzie miała miejsce we wtorek 19 lutego. Zgodnie z tradycją, tego dnia mieszkańcy będą mogli liczyć na darmową komunikację miejską, bezpłatne wejściówki do kina i na obiekty sportowe. Będą też mogli obejrzeć wystawy przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Biuro Wystaw Artystycznych. W obchody po raz pierwszy włączyło się Muzeum Historyczne Skierniewic. Placówka przygotowała dla dzieci grę miejską "Jestem dumny". W centrum obchodów będzie uroczysta gala w kinoteatrze "Polonez", podczas której zostaną wręczone wyróżnienia honorowych ambasadorów miasta Skierniewice oraz Wokulskich Roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama